Powiększ tekst: 13 15 20

lipemia

Lipemia
Lipemia to termin odnoszący się do zaburzenia stężenia lipoprotein we krwi. Pod uwagę bierze się głównie chylomikrony i VLDL - lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości.

Chylomikrony powstają w jelitach, zawierają głównie triglicerydy, mniej cholesterolu. Ich zadaniem jest transport tłuszczy zawartych w pokarmie do wątroby. Tam powstają VLDL, które z kolei transportują tłuszcze z wątroby do narządów. Lipemia, wynikająca z podwyższonego stężenia głównie tych dwóch frakcji, objawia się białawym lub mlecznym zabarwieniem osocza krwi. Kolor ten wynika z wysokiej zawartości tłuszczy i jest nie tylko objawem zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu, ale również może fałszować wyniki niektórych badan laboratoryjnych.

Najczęstszą przyczyna występowania lipemii są otyłość i spożywanie tłustych pokarmów. Zaburzenia we wchłanianiu VLDL i chylomikronów mogą także towarzyszyć cukrzycy, chorobie alkoholowej, przewlekłym chorobom nerek, trzustki i wątroby, niedoczynności tarczycy, szpiczakowi i toczniowy układowemu.

Ostatnia aktualizacja strony: 2013-11-29 15:48:25

produkty
  • cardiochekOpakowanie składające się z 25 testów do pomiaru cholesterolu całkowitego. Zestaw zawiera: 25 testów cholesterol całkowity1 MemoChip, procesor kalibrujący Zakres pomiarowy:20-600 mg/dl lub 1,11-33,3mmol/l jednostkę wybieramy przed badaniem. Zestaw nie zawiera: pipety 15ul, 25 szt./op. należy je dokupić osobno
Jak często badasz poziom cholesterolu