Powiększ tekst: 13 15 20

chorby sercowo naczynioweno

Cholesterol a kawa
Mało kto zdaje sobie sprawę z wpływu kawy na zdrowie człowieka. Kawa dostarcza organizmowi człowieka cennych antyoksy dantów (przeciw utleniaczy), kofeina zawarta w kawie, przedłuża zdolność do długotrwałego wysiłku i zwiększa odporność na zmęczenie. Spożywanie kawy może między innymi wpłynąć na obniżenie ryzyka rozwoju choroby Alzhe imera, przyczyniać się do spadku ryzyka rozwoju kamicy nerkowej oraz zwiększać ukrwienie całego organizmu.

Przez wiele lat narosło wiele mitów na temat kawy i spożywania kawy. Publikowane badania naukowe systematycznie dostarczają nowych informacji o wpływie kawy na zdrowie człowieka. Poniższy tekst, przygotowany przez dr inż. Barbarę Lenart, eksperta kawowego, Dyrektora ds. Zapewnienia Jakości w Tchibo Warszawa porządkuje najnowszą wiedzę w tym zakresie.

Ogólnie, badania wykazują, że kawa bardziej wpływa pozytywnie na zdrowie niż odwrotnie („Overall, the research show that coffee is far more healthful than it is harmful”) – powiedział dr Tom DePaulis, badacz naukowy z Vanderbilt University – Instytutu Badań Kawy. Dodał, że „większości ludzi picie kawy daje dużo więcej dobrego niż złego” (“For most people, very little bad comes from drinking it, but a lot of good”).

Cholesterol

Kawa filtrowana i kawa rozpuszczalna zawierają niski poziom terpenów. W najnowszych badaniach wykazano, że ani kawa filtrowana ani kawa rozpuszczalna nie mają wpływu na zawartość tłuszczów we krwi. W badaniach dotyczących kaw espresso stwier dzono brak wpływu kaw przygotowanych w ten sposób na poziom cholesterolu we krwi. Ogólnie mówiąc, kawa, a szczególnie kawa filtrowana lub rozpuszczalna, nie przyczynia się do podwyższenia zawartości cholesterolu.


ag

Kofeina nie wydaje się być istotnym „winowajcą” przewlekłego nadciśnienia tętniczego. Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Teksasie przebadali 10 tys. Amerykanów z nadciśnieniem tętniczym i nie znaleźli zależności między piciem kawy a jej wpływem na podwy ższanie ciśnienia. Natomiast, w stresie, przy dużym napięciu psychicznym, u niektórych osób po wypiciu kawy może podwy ższyć się ciśnienie,wywołane skojarzonym „efektem kofeiny i stresu”.

Wpływ na serce

Badania opublikowane przez ameryka ńskich (Harvard Univerisity School of Public Heath) oraz hiszpańskich naukowców (Medical School of the Universidad Autonomia de Madrid in Spain) zaprzeczają powszechnej opinii, że picie nadmiernej ilości kawy szkodzi sercu. Okazuje się, iż nie ma dowodu na to, że spożycie kawy wpływa na rozwój chorób serca. Badania były prowadzone od 1986 (przez 20 lat) i uczestniczyło w nich ok. 44 tys. mężczyzn i ok. 84 tys. kobiet.

Ostatnia aktualizacja strony: 2013-11-29 15:48:25

produkty
  • cardiochekPaski do pomiaru cholesterolu całkowitego TC znakomicie sprawdzają się zarówno w placówkach medycznych jak również w laboratoriach, którym zależy na bardzo szybkiej i wygodnej obsłudze pacjenta. Testy TC są również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które samodzielnie dokonują pomiarów cholesterolu. Wygodne opakowanie i prostota obsługi pozwalają na zabranie pasków w podróż służbową czy na wakacje.
Jak często badasz poziom cholesterolu