Antykoncepcja – a choroby serca

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podwyższona krzepliwość krwi to jedna z wad antykoncepcji, co podnosi ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej. U wielu pań zwiększa się także ciśnienie tętnicze, zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe, zwłaszcza w pierwszych sześciu miesiącach przyjmowania tabletek. Dlatego kobiety nawet z niewielkim nadciśnieniem nie powinny ich stosować. Pigułki zakłócają też procesy przemiany tłuszczów, podnosząc stężenie trójglicerydów we krwi. Nie ma natomiast dowodów, by wpływały na podwyższenie cholesterolu całkowitego. Pewne jest jednak, że nowoczesne pigułki nie zwiększają ryzyka zawału serca, natomiast u kobiet palących i z nadciśnieniem podnoszą ryzyko wystąpienia udaru – krwotocznego lub niedokrwiennego. U kobiet młodych stroniących od papierosów i alkoholu takie zagrożenie nie występuje. Po zawale serca, udarze lub zakrzepicy doustna antykoncepcja nie jest zalecana. Jeśli jednak kobieta bardzo chce ją stosować, lekarz wybiera tę najnowszej generacji, czyli z mniejszą zawartością estrogenów.

Serce kobiety jest położone nieco wyżej i bardziej poprzecznie niż u mężczyzn, bo panie mają nieco wyżej przeponę. Waży ok. 220 g (męskie ok. 300 g).

Wnętrza serc też nieco się różnią. Średnice ujść przedsionkowo-komorowych u pań są mniejsze niż u mężczyzn, podobnie jak ujścia tętnic, za to zastawka dwudzielna jest zwykle trochę grubsza. Istotne różnice w budowie są widoczne, gdy serce zaatakuje miażdżyca.

Ściana tętnicy wieńcowej kobiety jest bardziej mięsista, mniej krucha, a ściana mężczyzny w tym samym wieku – sztywna i chropowata.

Różnice te nie mają wpływu na pracę zdrowego serca. Gdy kobieta ma miażdżycę, jej naczynia i tętnice długo nie dają o sobie znać. Jeśli zostaną zbyt mocno nadwerężone, ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu, co zwykle kończy się śmiercią.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu