Kobiece serce i układu krążenia

Kobiece serce anatomicznie jest takie samo jak serce mężczyzny, ale inaczej reaguje na stres, choroby układu krążenia czy wysiłek fizyczny. Dlaczego?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Powód jest właściwie jeden – hormony. To one wpływają na stan kobiecego serca. Na jakie choroby serca narażone są kobiety?

Jeszcze kilkanaście lat temu choroby serca i układu krążenia u kobiet pomijano – traktowano je jako typowo męski problem. Takie podejście uśpiło czujność pań i samych lekarzy. Gdy wreszcie w 2001 roku przeanalizowano statystyki, okazało się, że na chorobę wieńcową, zawał, udar (i wynikające z nich powikłania) umiera co druga kobieta. U panów choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną 39 proc. zgonów. Kobiety chorują zatem częściej, ale o 10-15 lat później, gdy przestają działać estrogeny.

Estrogeny chronią przed chorobami serca

Pod ich wpływem w naczyniach krwionośnych uwalnia się tlenek azotu i powoduje ich rozkurczanie się, co hamuje rozwój miażdżycy i niekorzystną przebudowę ścian naczyń. Tlenek azotu razem z prostacykliną (hormonem produkowanym przez ściany naczyń krwionośnych) zapobiega zakrzepom, oraz rozszerza naczynia, co w konsekwencji obniża ciśnienie. Chroni też naczynia przed stanem zapalnym. Estrogeny obniżają stężenie glukozy, przeciwdziałając cukrzycy, ale równocześnie podnoszą poziom trójglicerydów. Gdy poziom estrogenów wyraźnie się obniża, stan serca i naczyń krwionośnych może się gwałtownie pogorszyć. Dotyczy to też młodych kobiet, którym usunięto jajniki – u nich choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie występują dwa razy częściej niż u zdrowych rówieśniczek.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu