Przyczyny ryzyka chorób serca u kobiet.

Tylko w okresie rozrodczym serce daje z siebie więcej niżu mężczyzn, niestety później liczba zachorowania wśród kobiet jest coraz większa, a przebieg wielu schorzeń jest dramatyczniejszy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Choroba niedokrwienna serca, czyli choroba wieńcowa – jest przyczyną zgonu co drugiej Polki w starszym wieku. Ale miażdżyca rozwija się u coraz młodszych kobiet. Powód? Otyłość, papierosy, alkohol, stresująca praca zawodowa.

Dusznica bolesna – to następstwo niedokrwienia serca. Ból pojawia się w nocy, podczas odpoczynku lub pod wpływem emocji. Jedynym badaniem, które może ujawnić dodatkowe skurcze u kobiety, jest Holter, czyli całodobowy zapis EKG.

Nieme niedokrwienie serca – rozwija się bez bólu i tak samo często dotyka kobiety i mężczyzn. U panów jest zwykle skutkiem podwyższenia cholesterolu, a u pań spadku estrogenów. Pierwszym objawem choroby jest zwykle zawał, cięższy u kobiet.

Zawał serca – u kobiet przed pięćdziesiątką jest zwykle rozleglejszy i groźniejszy niż u mężczyzny. To także sprawka estrogenów. Dzięki nim naczynia krwionośne są bardziej elastyczne, mimo „obrośnięcia” blaszką miażdżycową, ale przez to później niż u panów wytwarza się w sercu tzw. krążenie oboczne (dodatkowe naczynia krwionośne, doprowadzające krew tam, gdzie nie dostarcza jej zaatakowana przez miażdżycę tętnica). Niepokojące jest, że bardzo szybko wzrasta liczba zawałów u coraz młodszych kobiet. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy po zawale kobiety są bardziej narażone na śmierć niż mężczyźni, którzy mają za sobą nawet dwa zawały. W pierwszym roku umiera 45 proc. pań, panów 10 proc.

Kardiologiczny zespół X – o wiele częściej dopada kobiety niż mężczyzn. Dolegliwość rozpoznaje się między 45. a 50. rokiem życia. Objawia się bólami wieńcowymi – pojawiają się często w nocy, trwają około 30 minut i trudno je złagodzić. Ich istnienia nie potwierdzają zmiany w naczyniach wieńcowych. Problem może wykryć jedynie EKG wysiłkowe.

Nadciśnienie – przez wiele lat nie daje żadnych objawów i nie boli, choć niszczy układ krwionośny, a także mózg i nerki. Jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet, które weszły w okres menopauzy. Nieleczone aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, a o 30 proc. ryzyko choroby wieńcowej. Znacznie przyśpiesza też zmiany miażdżycowe. Nadciśnienie u młodych kobiet jest poważnym powikłaniem co dziesiątej ciąży i najczęstszą przyczyną śmierci matki i dziecka.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.