Przyczyny chorób układu sercowo-naczyniowego

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

W Europie 42,3% zgonów kobiet oraz 38,1% zgonów mężczyzn poniżej 74 roku życia wynika z chorób układu krążenia. Choroby serca i naczyń krwionośnych są cichymi, podstępnymi zabójcami. Większość z tych chorób rozwija się powoli przez wiele lat, a pierwsze objawy mogą dawać dopiero, kiedy są już zaawansowane. Kardiolodzy bardzo często mają do czynienia z pacjentami, zarówno młodymi, jak również w wieku podeszłym, którzy nigdy wcześniej nie leczyli się z przyczyn kardiologicznych, a po raz pierwszy zgłaszają się do lekarza z ciężkim nadciśnieniem tętniczym, zaawansowaną niewydolnością serca czy rozległym zawałem serca. Niewiele chorób zaczyna się z dnia na dzień. Nawet te o nagłym początku, jak na przykład zawał serca, są tylko odbiciem toczącego się od wielu lat procesu. Czy możemy zrobić coś, żeby zmienić tę sytuację? Oczywiście, tak!

Wczesne wykrywanie, i profilaktyka chorób układu krążenia jest bardzo ważne. Pamiętajmy: lepiej zapobiegać niż leczyć! Proste działania, takie jak modyfikacja czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego przez na przykład stosowanie odpowiedniej diety, stosowanie farmakoterapii profilaktycznej (m.in. kwas acetylosalicylowy, leki przeciw nadciśnieniowe, leki obniżające stężenie nieprawidłowych frakcji cholesterolu), zwiększenie aktywności fizycznej oraz okresowe badania obejmujące między innymi pomiar ciśnienia tętniczego krwi czy stężenia cholesterolu mogą uchronić przed rozwojem chorób serca lub przynajmniej pomóc wykryć je na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest znacznie skuteczniejsze.

Choroby układu krążenia bardzo często występują wśród Polaków (np. 32% dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze). Większość chorób układu sercowo-naczyniowego na początku nie daje objawów. Wczesne wykrycie pozwala na skuteczne leczenie.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu