Co powinno nas zaniepokoić – objawy chorób serca.

Ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, obrzęki, omdlenia – odczuwasz podobne dolegliwości? Dowiedz się, kiedy warto skonsultować je z lekarzem.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

 W codziennym życiu, rzadko zwracamy uwagę na dolegliwości, które możemy odczuwać. Każdego z nas raz na jakiś czas „zakuje w boku”, komuś szybciej zacznie bić serce, komuś zrobi się słabo.

Zwykle takie objawy są bagatelizowane i przypisuje się je zmęczeniu czy zdenerwowaniu. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że tego typu objawy, jeśli często się powtarzają, mogą mieć związek z chorobami serca i układu krążenia.

Jakie zatem dolegliwości powinny nas zaniepokoić?

Ból w klatce piersiowej

Częstym objawem chorób serca jest właśnie ból. Zazwyczaj jest to ból o tzw. charakterze dławicowym, czyli związany jest on z niedokrwieniem mięśnia sercowego i wynika z dysproporcji pomiędzy zapotrzebowaniem a podażą tlenu do mięśnia sercowego. Zwykle jest on odczuwany jako uczucie gniecenia, ściskania czy pieczenia w klatce piersiowej, często pacjenci traktują go raczej jak uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, nie zaś jako uczucie bólu. Zazwyczaj ma rozlany charakter, jest trudny do zlokalizowania. Często promieniuje jednostronnie, zwykle po lewej stronie, do barku, ramienia, szyi, żuchwy, znacznie rzadziej do brzucha lub pleców. Ból nie zmienia swojego nasilenia przy zmianie pozycji ciała, nie zależy od oddechu.

Typowy ból dławicowy trwa zwykle od 2 do 10 minut. Ból dławicowy, który trwa dłużej niż 30 minut, jest silniejszy niż zwykle i towarzyszą mu inne objawy, np. nudności, wymioty, obfite poty, duszność czy lęk przed śmiercią, może świadczyć o zawale serca.

Kołatanie serca, to nieprzyjemne uczucie, które jest spowodowane zmianą w pracy serca. Serce bije szybciej, zmienia się jego rytm lub siła skurczu. Pacjent odczuwa kołatanie serca jako przyspieszone lub niemiarowe jego bicie. Czasami kołatanie może pojawić się u ludzi zdrowych, np. pod wpływem emocji, stresu czy wysiłku. Jednak może ono być także objawem chorób serca i układu krążenia. Może mieć miejsce w przypadku różnych zaburzeń rytmu serca i wtedy bezwzględnie wymaga diagnostyki i leczenia.

Obrzęki które pojawiają się one na skutek gromadzenia się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej tkanek i narządów. Co prawda obrzęki mogą pojawiać się czasem na skutek długiego stania czy siedzenia, jednak mogą mieć one także związek z chorobami układu krążenia. Pojawiają się one w przypadku niewydolności serca, zwykle związanej z zaburzoną funkcją prawej komory serca. Także w przebiegu niektórych wad zastawkowych serca mogą tworzyć się obrzęki.

Omdlenia, ale te często powtarzające się mogą być objawem nieprawidłowości w układzie krążenia.

Krwioplucie, kaszel, zmęczenie, nocne oddawanie moczu (częściej niż jeden raz) czy duszność także mogą mieć związek z chorobami serca i układu krążenia, dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu