Witaminy pomocne w zapobieganiu odkładania złego cholesterolu LDL

Organizm nie wytwarza witamin, dlatego muszą być one dostarczone wraz z pożywieniem.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Najlepszym źródłem wielu witamin są warzywa i owoce, dlatego dzienna porcja to przynajmniej 700 g warzyw i 200 g owoców. Warzywa i owoce zawierają dużo witaminy C, dzięki czemu zapobiegają odkładaniu się złego cholesterolu w ściankach naczyń krwionośnych. Warto wiedzieć, że warzywa, zwłaszcza zielone, są bogatym źródłem folianów, które zapobiegają podnoszeniu poziomu homocysteiny, aminokwasu budującego blaszki miażdżycowe. By warzywa i owoce nie straciły cennych substancji, wymagają specjalnego postępowania. Obieraj je cienko ze skórki, bo pod nią jest najwięcej witamin i składników mineralnych. Po obraniu nie mocz ich. Surówki szykuj tuż przed podaniem.

Witaminy E A C i F

Witamina E jest głównym antyoksydantem który chroni komórki przed utleniaczami. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Wykorzystywana jest też do leczenia męskiej niepłodności, zaburzeń mięśniowych, miażdżycy oraz chorób serca. Dym tytoniowy sprzyja degradacji witaminy E. Zapotrzebowanie człowieka wynosi 8–13 mg na dobę.

Do najbogatszych naturalnych źródeł witaminy A dla człowieka należą: tran rybi , wątroba i podroby , słodkie ziemniaki, marchew, jarmuż , szpinak , dynia. Głównym źródłem aktywnych form witaminy A w organizmie jest spożywana z pokarmem pochodzenia roślinnego prowitamina A głównie β-karoten.

Witamina F Jest to mieszanina niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (tzw. NNKT). Jest niezbędna dla skóry, leczy trądzik, przyczynia się do obniżenia masy ciała i wzrostu płodności. Z niej organizm produkuje wiele ważnych substancji. Jej działanie polega na hamowaniu reakcji organizmu przeciwko własnym antygenom, co jest ważne dla alergii i chorób z „autoagresji”, w których, obrazowo mówiąc, organizm sam siebie traktuje jako wroga, co jest wynikiem jego niewłaściwej oceny procesów i reakcji na nie. Witamina ta przeciwdziała infekcjom, podnosi odporność na zakażenia. Ma działanie przeciwwysiękowe i żółciopędne. Zapobiega odkładaniu się złogów w drogach żółciowych i moczowych. Jest ważna w profilaktyce zawałów serca i udarów mózgu.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.