Cholesterol nie boli.

Podwyższony cholesterol to epidemia XXI w. Powód? Nieodpowiednia dieta i brak ruchu. Dlatego warto sprawdzić, czy masz go w normie, dzięki temu unikniesz groźnych chorób.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Jeśli poziom cholesterolu jest podwyższony, zwykle wystarczy dieta, by go obniżyć.

Nic mnie nie boli, czuje się dobrze, po co właściwie mam się leczyć? Podwyższony cholesterol długo nie daje o sobie znać. Dlatego trudno nam uwierzyć, że odkłada się w naczyniach krwionośnych, prowadząc do chorób krążenia, jednego z głównych powodów zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.

Cholesterol latami po cichu odkłada się w tętnicach. Nawet szczupła sylwetka nie świadczy o tym, że mamy go w normie. Dlatego we własnym interesie powinniśmy regularnie sprawdzać poziom całkowity cholesterolu, frakcje LDL i HDL. Pierwszy pomiar należy zrobić ok. 20. roku życia. Jeśli wynik jest prawidłowy – badanie wystarczy powtarzać co 5 lat. Kobiety po pięćdziesiątce i mężczyźni po 45. roku życia powinni badać cholesterol co rok. Jeżeli masz wartość podwyższoną lub jesteś w grupie ryzyka – zgodnie z zaleceniem lekarza.

Dzieciom cholesterol sprawdza się wtedy, gdy u rodziców wystąpiła przedwcześnie choroba wieńcowa. Na badanie potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Prywatnie za pełne oznaczenie cholesterolu trzeba zapłacić ok. 50 zł. Badanie jest właściwie bezbolesne, a do tego szybkie – wystarczy pobrać krew z żyły. Do laboratorium trzeba koniecznie zgłosić się na czczo.

Innym rozwiązaniem jest zakup domowego analizatora do pomiaru cholesterolu.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu