Cholesterol to mój wróg czy mój sojusznik?

Choć cholesterol brzmi groźnie, nie może się bez niego żadna komórka organizmu – szkodliwy jest jedynie jego nadmiar. Sprawdź, czy to, co wiesz na temat cholesterolu i jego roli w organizmie jest prawdą.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
co_to_cholester

Podwyższony cholesterol prowadzi bowiem do miażdżycy naczyń krwionośnych, a ta z kolei jest podstawową przyczyną zawału serca i udaru mózgu. Organizm sam nie wytwarza cholesterolu, niestety to jest nieprawda. Organizm produkuje go ok. 2 g na dobę, głównie w wątrobie, skąd wraz z krwią dociera do wszystkich komórek organizmu.

Bez cholesterolu nie możemy się obejść to jest prawda i jest potrzebny m.in. do dobrego trawienia, produkcji hormonów (np. płciowych, antystresowych), do wytwarzania i przyswajania witaminy D.

Cholesterol znajduje się tylko w tłustym mięsie i smalcu, to jest kolejna nieprawda czyli fałsz.

W cholesterol obfitują też podroby, tłuste mleko i jego przetwory, żółtko jaj. Drób ma mało cholesterolu, jeśli jada się go bez skórki. Nawet wśród ryb są gatunki wysokocholesterolowe jak węgorz, śledź, sieja, tuńczyk i niskocholesterolowe do których należą . dorsz, łosoś, sandacz.

Cholesterol to związek tłuszczowy. Nie rozpuszcza się we krwi, więc aby mógł wraz nią się przemieszczać, musi łączyć się z białkami. Powstają wtedy lipoproteiny (tłuszcze – lipidy, białka – proteiny). Istnieją ich dwa rodzaje: LDL (o niskiej gęstości, z ang. low density lipoproteins) i HDL (o wysokiej gęstości, z ang. high density lipoproteins). Cząsteczki LDL dostarczają cholesterol do komórek. Te biorą go tyle, ile potrzebują. Nadwyżkę odbierają cząsteczki HDL i transportują do wątroby. Tu cholesterol zużywa się m.in. do produkcji kwasu żółciowego, reszta jest wydalana. Pożyteczny HDL zwie się „dobrym”. LDL dostarcza nieraz za dużo cholesterolu i część odkłada się w tętnicach. Dlatego jest nazywany „złym”.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu