Grupa produktów obniżająca poziom cholesterolu

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Produkty z dużą ilością błonnika, np. pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, ciemny ryż, owoce i warzywa zdecydowanie obniżają poziom cholesterolu. Na rynku dostępne są margaryny zawierająca tzw. stanole roślinne, hamujące wchłanianie części cholesterolu z pożywienia.

Jeśli całkowity cholesterol wynosi mniej niż 200 mg/dl, nie ma groźby miażdżycy, jest niestety fałszem. W profilaktyce tej choroby znaczenie ma nie całkowity cholesterol, ale tzw. dobry cholesterol HDL i jego stosunek do cholesterolu LDL zwanego złym cholesterolem.

By chronić przed miażdżycą, poziom HDL powinien być równy bądź wyższy niż 35 mg/dl, a LDL – niższy niż 130 mg/dl.

Skłonność do niskiego poziomu HDL często dziedziczy się, więc osoby, których rodzice cierpieli na choroby układu krążenia, powinny od 18. roku życia raz w roku oznaczać sobie poziom cholesterolu z rozbiciem na frakcje HDL i LDL (pozostałe osoby – raz na 5 lat).

Jeśli stężenia „złego” i „dobrego” cholesterolu są graniczne można je unormować, modyfikując dietę (ograniczenie tłuszczu, więcej warzyw i owoców) i tryb życia (choć 3 razy w tygodniu po 30 min ćwiczeń, unikanie stresu, alkoholu, kofeiny, palenia). Jeśli nie daje to rezultatu – lekarz dobiera właściwą terapię farmakologiczną.

Cholesterol szkodzi najbardziej tętnicom wieńcowym, i to jest prawda bo tam właśnie (oraz w tętnicach szyjnych) odkłada się najwięcej cholesterolowych złogów. Zdrowe tętnice są gładkie i elastyczne, cholesterol sprawia, że zwężają się i usztywniają a ten właśnie proces nazywany jest miażdżycą.

Zatkanie się światła tętnicy i powstanie skrzepów to najczęstsza przyczyna zawałów mięśnia sercowego i udarów mózgu. Są leki bez recepty obniżające poziom cholesterolu, ale są skuteczne tylko przy nieznacznie podwyższonych wynikach. Tak działają np. preparaty z wyciągiem z karczochów (cynarex, sylicynar). Polecane są też środki zawierające fitoestrogeny sojowe (lecithin, lecitan), beta-sitosterole i fitosterole z dyni (prostogal, prosterol). Najbardziej znanym lekiem bez recepty, redukującym poziom LDL i podwyższającym HDL, jest preparat CRP.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.