Hiperlipidemia w rodzinie

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Cholesterol całkowity powyżej 230 mg/dl u dziecka, a u dorosłego powyżej 310 mg/dl przy jednoczesnym występowaniu u chorego lub w jego rodzinie przedwczesnej choroby wieńcowej, żółtaków ścięgien czy podwyższonego stężenia cholesterolu powinny wzbudzić podejrzenie hipercholesterolemii rodzinnej.

Pacjentom zaleca się bezwzględnie unikanie palenia tytoniu, aktywność fizyczną (co najmniej 30 minut wysiłku fizycznego minimum 5 dni w tygodniu — szybki chód, bieganie lub jazda rowerem), poziom ciśnienia tętniczego powinien wynosić mniej niż 140/90 mmHg, a wskaźnik masy ciała < 25 kg/m2. Pacjenci powinni także stosować dietę obniżającą stężenie cholesterolu.

Kluczowe znaczenie w leczeniu hipercholesterolemii rodzinnej ma wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii. Lekami z wyboru w są statyny (to leki, które skutecznie obniżają stężenie cholesterolu LDL, hamując jego tworzenie się w wątrobie) w maksymalnie tolerowanej dawce.

Istnieje osobnicza zmienność w odpowiedzi na leczenie statynami, która wiąże się m.in. z typem mutacji receptora LDL. Mimo, że statyny są obecnie najsilniejszymi dostępnymi lekami hipolipemizującymi wielu pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną, nie uzyska docelowych stężeń cholesterolu LDL podczas monoterapii. W takich przypadkach powinno się dążyć do osiągnięcia maksymalnej redukcji stężenia cholesterolu LDL przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia skojarzonego w największych tolerowanych dawkach: statyna z inhibitorem wchłaniania cholesterolu (ezetimib) lub lekiem wiążącym kwasy żółciowe.

Należy pamiętać, że pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną mają duże ryzyko chorób sercowo-naczyniowych już od wczesnego dzieciństwa. Dlatego tak ważna w opiece nad chorymi z hipercholesterolemią rodzinną jest diagnostyka kaskadowa, za pomocą której można z pokolenia na pokolenie wykrywać kolejne przypadki. Rozpoznanie i potwierdzenie choroby u jednej osoby pozwala na prowadzenie badań przesiewowych w rodzinie, tak by objąć chorych – w tym dzieci już od najmłodszych lat – specjalistyczną opieką i poradnictwem.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.

One thought on “Hiperlipidemia w rodzinie

Comments are closed.