Informacje na temat cholesterolu

Cholesterol jest woskowatą, podobną do tłuszczu substancją produkowaną w wątrobie oraz innych komórkach. Można ją także znaleźć w niektórych produktach żywnościowych takich jak żywność pochodzącą od zwierząt jak na przykład produkty mleczne, jaja i mięso.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Aby funkcjonować poprawnie organizm potrzebuje cholesterolu. Ściany i błony komórek w naszym ciele potrzebują cholesterolu w celu produkcji hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych, które pomagają trawić tłuszcz. Jednak organizm potrzebuje jedynie ograniczoną ilość cholesterolu do zaspokojenia jego potrzeb. Kiedy w twoim ciele znajduje się zbyt dużo cholesterolu mogą wystąpić problemy zdrowotne, takie jak choroby serca.

Cholesterol przemieszcza się za pomocą krwi dołączony do białka. Te połączenie cholesterolu i białka nazywane są lipoproteinami. Do lipoprotein zalicza się następujące rodzaje: lipoproteiny wysokiej gęstości, niskiej gęstości oraz bardzo małej gęstości – w zależności od tego, ile białka występuje w stosunku do tłuszczu.

Lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), zwane również ” złym” cholesterolem, mogą powodować tworzenie się płytki na ściankach tętnic. Im więcej LDL jest we krwi tym większe ryzyko chorób serca.

Lipoproteiny o dużej gęstości (HDL): nazywane również „dobrym” cholesterolem pomagają organizmowi pozbyć się złego cholesterolu z krwi. Im wyższy poziom cholesterolu HDL tym lepiej. Jeśli poziom HDL jest niski to ryzyko chorób serca zwiększa się.

Lipoproteiny o bardzo małej gęstości (VLDL) : VLDL jest podobne do cholesterolu LDL jednak zawiera głównie tłuszcz i niewielkie ilości białka.

Trójglicerydy: to kolejny rodzaj tłuszczu, który przenoszony jest we krwi przez lipoproteiny o bardzo małej gęstości. Nadmiary kalorii, alkoholu lub cukru w organizmie są przekształcane w trójglicerydy i przechowywane w komórkach tłuszczowych w całym ciele.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu