Przyczyny wysokiego cholesterolu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Szereg czynników może wpływać na poziom cholesterolu. Są to m.in.:

Dieta. Jedzenie tłuszczów nasyconych i cholesterolu zawartych w spożywanych pokarmach podnosi poziom cholesterolu. Postaraj się zmniejszyć ilość tłuszczów nasyconych i cholesterolu w swoich posiłkach (aczkolwiek ta hipoteza jest ostatnio podważana).

Waga. Oprócz tego, że nadmierna waga zwiększa ryzyko choroby serca, to także może zwiększyć poziom cholesterolu. Utrata wagi może pomóc obniżyć poziom LDL i ogólny poziom cholesterolu, jak również przyczyni się do wzrostu cholesterolu HDL.

Ćwiczenia. Regularne ćwiczenia mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL i podnieść poziom cholesterolu HDL. Należy starać się być aktywnym fizycznie przez co najmniej 30 minut dziennie.

Wiek i płeć. Wraz z wiekiem poziom cholesterolu wzrasta. Kobiety przed menopauzą mają niższe stężenie cholesterolu całkowitego niż mężczyźni w tym samym wieku . Natomiast po menopauzie poziom LDL u kobiet ma tendencję wzrostową.

Cukrzyca. Źle kontrolowana cukrzyca zwiększa poziom cholesterolu. Przy właściwych działaniach poziom cholesterolu może spaść.

Dziedziczenie. Twoje geny częściowo warunkują ile cholesterolu produkuje Twój organizm. Wysoki poziom cholesterolu we krwi może zależeć więc od Twojego pochodzenia.

Inne przyczyny. Niektóre leki i choroby mogą powodować wysoki poziom cholesterolu.

Kiedy obecność cholesterolu w organizmie jest zbyt duża mogą tworzyć się płytki miażdzycowe (grube, twarde złogi) w tętnicach organizmu zmniejszając przestrzeń umożliwiającą przepływ krwi do serca. Z biegiem czasu te zanieczyszczenia powodują miażdżycę (stwardnienie tętnic), co może prowadzić do chorób serca.

Gdy do serca dociera niewystarczająca ilość krwi niosącej tlen może wystąpić ból w klatce piersiowej, tzw. dławica piersiowa lub dusznica bolesna. Jeśli dopływ krwi do części serca jest całkowicie odcięty to prowadzi to do całkowitego zablokowania tętnicy wieńcowej czego wynikiem jest atak serca. Zazwyczaj jest to spowodowane nagłym zablokowaniem narządu wynikającym z uformowania się skrzepu krwi na szczycie poprzedniego zwężenia.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.