Dieta a trójglicerydy

Kontrolujesz często poziom cholesterolu, ale czy dbasz o trójglicerydy? Nie musisz jeść tłusto, by mieć ich za dużo. Wystarczy, że lubisz słodycze… Poznaj dietę, która utrzyma trójglicerydy w normie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kiedy potrzebna jest dieta przy podwyższonym poziomie trójglicerydów? Trójglicerydy (triglicerydy) to organiczna substancja tłuszczowa (lipidowa), stanowiąca w organizmie największy magazyn energii. Zjadamy je z tłuszczem zwierzęcym i roślinnym. Ponadto są produkowane w wątrobie z kwasów tłuszczowych i węglowodanów, głównie prostych.

Jeśli jesz tłusto, często sięgasz po słodycze, nawet beztłuszczowe, albo regularnie pijesz napoje alkoholowe, to nadmiar pochodzącej z nich energii organizm przekształca w trójglicerydy, które odkłada w komórkach tłuszczowych. Każdy człowiek potrzebuje pewnej ilości trójglicerydów, aby zachować zdrowie i normalnie funkcjonować. Tak jak w przypadku cholesterolu, niebezpieczny staje się dopiero ich nadmiar.

Nadmiar trójglicerydów prowadzi do otyłości, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia. Małe kuleczki tłuszczu szkodzą sercu i wątrobie. Podobnie jak inne tłuszcze, trójglicerydy nie rozpuszczają się w wodzie. Dlatego krążą we krwi w połączeniu z produkowanymi przez wątrobę białkami, tworząc złożone związki – lipoproteiny. Mają one postać małych kuleczek tłuszczu otoczonych białkami. Najwięcej trójglicerydów zawierają lipoproteiny VLDL, zaś lipoproteiny LDL i HDL są głównie nośnikiem cholesterolu.

Nadmierne stężenie trójglicerydów we krwi (hipertrójglicerydemia) obserwuje się przeważnie u osób otyłych. Zwiększa to ryzyko zmian miażdżycowych i choroby niedokrwiennej serca (wieńcowej). Często w parze idzie insulinooporność i cukrzyca typu 2. Rozwój miażdżycy przebiega szybciej, gdy podwyższonemu poziomowi trójglicerydów towarzyszy obniżenie frakcji dobrego cholesterolu HDL. Jednak w najgorszej sytuacji są ci, u których stwierdza się zarówno podwyższony poziom trójglicerydów, jak i cholesterolu całkowitego oraz złego. Wysoki poziom trójglicerydów przy niskiej wartości cholesterolu całkowitego jest najczęściej wynikiem za małej ilości enzymu przekształcającego frakcje VLDL w dalsze metabolity. Zwykle dotyka to osoby z cukrzycą. Hipertrójglicerydemia (głównie powyżej 500 mg/dl) prowadzi do stanów zapalnych i uszkodzenia trzustki oraz otłuszczenia wątroby.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu