Dlaczego wysoki poziom trójglicerydów jest groźny dla życia?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Za duże stężenie trójglicerydów w krwi prowadzi do otyłości, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia. Małe kuleczki tłuszczu szkodzą sercu i wątrobie. Podobnie jak inne tłuszcze, trójglicerydy nie rozpuszczają się w wodzie. Dlatego krążą we krwi w połączeniu z produkowanymi przez wątrobę białkami, tworząc złożone związki – lipoproteiny. Mają one postać małych kuleczek tłuszczu otoczonych białkami. Najwięcej trójglicerydów zawierają lipoproteiny VLDL, zaś lipoproteiny LDL i HDL są głównie nośnikiem cholesterolu.

Najczęściej wysoki poziom tłuszczów fundujemy sobie sami. Gdy na błędy dietetyczne nałoży się skłonność rodzinna, ryzyko zaburzeń lipidowych rośnie. Problemom sprzyja powszechny dzisiaj niezdrowy styl życia. Już od dziecka jesteśmy przekarmiani, nabieramy złych nawyków żywieniowych. Na nadwyżkę energii wpływa nadmierne spożywanie tłuszczów i cukru oraz brak ruchu. Tymczasem coraz rzadziej zmuszamy mięśnie do pracy. Dlatego organizm nie radzi sobie z gospodarką tłuszczową. Aby funkcjonowała bez zarzutu, dostarczona do komórek energia powinna być zużyta. Sposób, w jaki żyjemy, sprawia, że to zamknięte koło zostaje przerwane. W efekcie ilość tłuszczu w organizmie przekracza normę.

Jak obniżyć poziom trójglicerydów? Rozwiązanie w uproszczeniu to niskokaloryczna dieta i ruch.

Podstawą zdrowego stylu życia jest ograniczenie węglowodanów prostych i zwiększenie aktywności fizycznej. Unikaj produktów, które zawierają cukier – zwiększają produkcję VLDL będących nośnikiem trójglicerydów. Zrezygnuj z alkoholu, również czerwonego wina i piwa, gdyż podwyższają poziom trójglicerydów. Wybieraj produkty z grubego przemiału, jedz dużo warzyw i owoców.

Przy hipertrójglicerydemii nie stosuje się diety niskotłuszczowej (tłuszcze powinny stanowić 30–35 proc. energii). Należy jednak uważać, by nie przekraczać normy. Ważny jest rodzaj tłuszczu. Unikaj tłustego mięsa, smalcu, masła, pełnotłustego nabiału. Tłuszcze zwierzęce zastąp roślinnymi, pamiętając, że łączna ilość nie powinna przekroczyć 2 łyżek dziennie. Nie żałuj sobie tłustych ryb morskich (makrela, łosoś, śledź, halibut) – zawierają kwasy omega-3, które obniżają poziom trójglicerydów i podwyższają stężenie dobrego cholesterolu.

Warto wiedzieć, że hipertrójglicerydemii często towarzyszy niedobór HDL. Jeśli nie lubisz ryb, rozważ z lekarzem możliwość suplementacji, np. tranem. Jeżeli masz również podwyższony poziom cholesterolu całkowitego lub złego, spożycie tłuszczów musisz ograniczyć zgodnie z zaleceniem lekarza. Osoby z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, schorzeniami trzustki czy nerek poza zbijaniem trójglicerydów powinny leczyć podstawową chorobę.

Regularna kontrola poziomów lipidów to droga do dobrego stanu zdrowia. Najlepiej określić profil lipidowy – polega on na oznaczeniu poziomu cholesterolu całkowitego, jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów we krwi. Dopiero na podstawie wszystkich wyników można ocenić rzeczywistą gospodarkę tłuszczową. Pierwszy pomiar należy wykonać ok. 20. roku życia. Jeśli wynik jest dobry, badanie wystarczy powtarzać co 5 lat. Kobiety po pięćdziesiątce i mężczyźni po 45. roku życia powinni robić lipidogram co rok. Jeżeli wynik odbiega od normy, kontrolne analizy powtarza się zgodnie ze wskazaniami lekarza.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu