Znaczenie i rola trójglicerydów w organizmie.

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczów, które – w odpowiednich ilościach – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jednak kiedy dochodzi do ich nadmiaru w organizmie, stają się niebezpieczne dla zdrowia. Podwyższony poziom trójglicerydów możne doprowadzić do rozwoju wielu chorób, przede wszystkim tych układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza przy podwyższonym poziomie cholesterolu całkowitego i LDL.

Trójglicerydy (triglicerydy, triacyloglicerydy, TG, triacyloglicerole, tłuszcze obojętne) to tłuszcze proste (lipidy), które stanowią podstawowy składnik tkanki tłuszczowej i które organizm wykorzystuje jako źródło energii. W związku z tym są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale tylko w określonych ilościach. Zbyt wysoki poziom trójglicerydów może być groźny dla zdrowia.

Trójglicerydy – jakie pełnią funkcje w naszym organizmie?

W pewnej części trójglicerydy są produkowane przez wątrobę z kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Następnie, pod postacią lipoprotein o bardzo małej gęstości (VLDL), wraz z cząsteczkami cholesterolu trafiają do krwi.

Jednak większość trójglicerydów trafia do organizmu wraz z pokarmami. Po wchłonięciu z jelita do krwi transportowane są przez chylomikrony – specyficzną frakcję lipoprotein – do mięśni, gdzie stanowią źródło energii. W przypadku nadmiaru dostarczonych z pożywieniem kalorii, niewykorzystana część trójglicerydów zostaje zmagazynowana w tkance tłuszczowej.

Trójglicerydy (podobnie jak cholesterol i inne lipidy) są także naturalnym składnikiem zewnętrznej warstwy skóry, który chroni przed negatywnym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego oraz zapobiega utracie wody z naskórka.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu