Moja dieta na trójglicerydy.

Tysiące Polaków próbują obniżyć poziom trójglicerydów w krwi, bo lekarze straszą ich miażdżycą.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Trójglicerydy w krwi to jedna z transportowych form tłuszczu, na chłopski rozum więc, żeby zmniejszyć poziom trójglicerydów w krwi, należy jeść mniej tłuszczu, prawda? Niestety nie, choć wciąż większość lekarzy poleca swoim pacjentom ograniczenie spożywanie tłuszczów, przede wszystkim nasyconych i zwierzęcych, co oczywiście nie działa

Jaka więc dieta na trójglicerydy? Jak obniżyć poziom trójglicerydów w krwi? Ograniczenie spożywanego tłuszczu może przynieść niewielkie, choć widoczne zmniejszenie ilości trójglicerydów w krwi, jednak z reguły nie osiągniesz zadowalających wyników. Jest to także trochę strzał stopę, ponieważ wiele tłuszczów jest niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i ich niedobór powoduje wiele przypadłości i chorób.

Ograniczenie spożywanych węglowodanów jest jedyną skuteczną metodą ograniczenia ilości trójglicerydów w krwi. To działa! poziom trójglicerydów w mojej krwi spadł o ponad połowę!

Dieta na trójglicerydy – czego nie jemy? Cukier (w jakiejkolwiek postaci), zboża – w tym chleb, ryż, mąka, kasza, makaron, kukurydza… – nie dość, że składają się głównie z węglowodanów, to jeszcze zawierają dużo szkodliwych substancji (czytaj więcej: Zboża szkodzą), soki owocowe – to tylko kolorowa woda z cukrem.

Obniżyć trójglicerydy – co jemy z umiarem?

ziemniaki – to sama skrobia, jak chcesz je wciąż jeść, to nie za dużo

rośliny strączkowe – także zawierają dużo węglowodanów, poza tym wcale nie są takie zdrowe (czytaj więcej: Rośliny strączkowe nie takie zdrowe)

słodkie owoce – większość z nich zawiera bardzo dużo cukru, ale o ile jesz je z umiarem, to nie powinno być z nimi żadnego problemu. Możesz codziennie zjeść kilka porcji owoców, problem zaczyna się, gdy stanowią one ponad połowę pożywienia. Szczególnie słodkie są jabłka, gruszki, winogrona.

Dieta na trójglicerydy – co jemy bez ograniczeń? mięso – najlepiej od zwierząt z wypasu pastwiskowego, niekarmionych zbożami, ryby – najlepsze są te dzikie, a nie hodowlane, jajka – jak masz możliwość, to rozważ kupowanie tych oznaczonych symbolem omega-3 , warzywa – bez ograniczeń – jedz dużo (szczególnie te zielone)!, nabiał – możesz jeść, ile chcesz, o ile nie masz z nim problemu, zdrowy tłuszcz – tłuszcz jest bardzo ważny i ograniczając węglowodany powinieneś go sporo jeść: masło, śmietana, oliwa z oliwek, olej kokosowy, nawet smalec.

Powyższe wytyczne to właśnie dieta paleo. Co jeszcze wpływa na ilość trójglicerydów w krwi? Wiadomo, że wpływ na to ma alkohol (którego nadmiar powoduje wydzielanie przez wątrobę trójglicerydów). Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (zawarte głównie w rybach) z kolei skutecznie obniżają poziom trójglicerydów. Z niedietetycznych środków można polecić ruch i aktywność fizyczną.

Pamiętaj – jedyną skuteczną metodą na obniżenie trójglicerydów jest ograniczenie spożywanych węglowodanów

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.