Dzienne spożycie pożywienia czyli GDA

GDA to skrót od angielskiego terminu Guideline Daily Amounts, czyli wskazane dzienne spożycie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

GDA pokazuje nam ile procent naszego dziennego zapotrzebowania w energię i składniki odżywcze pokrywa konkretny produkt. Są to cenne informacje dla osób, które chcą stosować dobrze zbilansowaną dietę, lub starają się uzupełnić niedobory. Tylko mając komplet informacji o danym produkcie możemy podjąć w pełni świadoma i właściwą decyzję o naszej diecie.

Oznakowanie żywności w systemie GDA to dobrowolna inicjatywa producentów żywności – udostępniając konsumentom pełne dane na temat składu produktu, zwiększają zaufanie do marki.

Jak odczytać informację GDA na opakowaniu?

Zestawienie oznacza, że porcja produktu waży 13,2 g i porcja ta zawiera:

45 kilokalorii, czyli 3 % GDA (Wskazanego Dziennego Spożycia) dla wartości energetycznej

0,1 g cukrów, czyli 0 % GDA (Wskazanego Dziennego Spożycia) cukrów

0,8 g tłuszczu, czyli 1 % GDA (Wskazanego Dziennego Spożycia) tłuszczu

0,2 g kwasów tłuszczowych nasyconych, czyli 1 % GDA (Wskazanego Dziennego Spożycia) kwasów tłuszczowych nasyconych

0,06 g sodu, czyli 3 % GDA (Wskazanego Dziennego Spożycia) dla sodu

1,7 g białka, czyli 3 % GDA (Wskazanego Dziennego Spożycia) dla białek

7,4 g węglowodanów, czyli 3 % GDA (Wskazanego Dziennego Spożycia) dla węglowodanów

2,4 g błonnika, czyli 10% GDA (Wskazanego Dziennego Spożycia) dla błonnika

Dane dotyczące wartości GDA poszczególnych składników pochodzą z międzynarodowych norm żywienia. Opierają się one na najnowszych badaniach naukowców dotyczące zapotrzebowania i zaleceń żywieniowych.

Wartości GDA dotyczą naszego zapotrzebowania w energię i cztery składni odżywczych, które spożywane w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia, czyli tłuszczów i tłuszczów nasyconych, cukrów prostych oraz sodu. Oprócz tego producenci często umieszczają też dane o wartościach GDA dla innych składników odżywczych: białka, węglowodanów i błonnika.

Wartości te są wyliczone dla zdrowej dorosłej osoby o przeciętnej, mało intensywnej aktywności fizycznej i wynosi 2000 kcal dla kobiet i 2500 kcal dal mężczyzn. Żeby nie komplikować oznaczeń przyjęło się, że wartości na opakowaniach podane są zgodnie z zaleceniami dla kobiet. Mężczyźni mogą więc być pewni, że stosując się do zaleceń GDA na pewno nie przekroczą norm.

Przy diecie 2000 kcal zaleca się spożycie nie więcej niż: 70 g tłuszczów (w tym 20 g nasyconych), 270 g węglowodanów, 90 g cukrów, 2,4 g sodu, 50 g białka. Wyjątkiem jest błonnik, o którym system GDA mówi, że powinniśmy go jeść nie mniej niż 25 g dziennie.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu