Kto i kiedy powinien kontrolować ciała ketonowe, ketony w moczu.

Obecnie badanie wydalania glukozy z moczem straciło na znaczeniu. Nie ma już specjalnych wskazań do jego wykonywania. Kiedyś stanowiło podstawę do oceny wyrównania cukrzycy.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Cukrzycy kilka razy na dobę badali mocz za pomocą testów paskowych w celu wykrycia glukozy. W chwili obecnej kryteria wyrównania cukrzycy zostały zaostrzone. W żadnym wypadku poziom glukozy we krwi nie powinien przekraczać 180mg/dl. Dlatego badanie poziomu glukozy we krwi jest mało przydatne. Obecnie samokontrola cukrzycy prowadzona jest za pomocą glukometrów, badających stężenie glukozy we krwi.


Dlatego badanie na obecność glukozy w moczu wykonuje się właściwie tylko przy okazji badania ogólnego moczu. Przy przypadkowym wykryciu glikozurii rozszerza się diagnostykę. Kolejnym elementem jest badanie stężenia glukozy w surowicy i czynne poszukiwanie cukrzycy.


Jeżeli ketony a tym samym ciała ketonowe pojawią się w moczu, zwłaszcza u chorych z cukrzycą, zawsze powinna być powodem zgłoszenia się do lekarza, gdyż może być objawem ciężkich powikłań cukrzycy. Ciała ketonowe mogą również pojawić się w moczu w następstwie głodzenia.
Badanie ciał ketonowych w moczu zleca lekarz bazujący na takich objawach, jak:

  • poziom glukozy we krwi powyżej 300 mg/dl,
  • nudności, wymioty i ból brzucha,
  • objawy wskazujące na grypę lub przeziębienie,
  • chroniczne zmęczenie,
  • suchość w ustach i ciągłe pragnienie,
  • zaczerwienienie skóry,
  • trudności z oddychaniem,
  • owocowy zapach z ust,
  • uczucie zagubienia.

Objawy te mogą wskazywać na spalanie tłuszczów zamiast cukru, a co za tym idzie na obecność ciał ketonowych w moczu i we krwi. Jeśli lekarz zleci badanie moczu, konieczne może być zastosowanie odpowiedniej diety oraz odstawienie wszelkich dotychczas stosowanych leków, które mogą zniekształcić wyniki badania. Wpływ na poziom ciał ketonowych mają również hormony, w tym glukagon, epinefryna oraz hormon wzrostu. Mogą one sprawiać, że kwasy tłuszczowe uwalniane są z tkanki tłuszczowej do krwiobiegu. Wzrost poziomu tych hormonów notuje się podczas głodówki, przy niekontrolowanej cukrzycy oraz wielu innych chorobach i dolegliwościach.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.