Otyłość brzuszna

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Fałdy występujące na brzuchu lub „piwny brzuch” to nie tylko problem estetyczny. Otyłość brzuszna może wywoływać kłopoty ze zdrowiem i znacznie zmniejszyć jakość naszego życia. Tłuszcz osadzający się na brzuchu stanowi większy problem dla zdrowia niż w innych miejscach np. pośladkach czy udach. Otyłość brzuszną nazywa się też trzewną lub typu jabłko, jest to najgorszy rodzaj otyłości, ponieważ może doprowadzić do zaburzeń w przemianie materii, gospodarce lipidowej, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, które razem tworzą zespół metaboliczny. W połączeniu z cukrzycą bądź nadciśnieniem, tłuszcz na brzuchu stanowczo zwiększa ryzyko powikłań chorób sercowo-naczyniowych, prowadzi do zawałów serca czy udarów mózgu. Osoby otyłe mają trudności z prawidłowym funkcjonowaniem, spowodowane obniżoną sprawnością ruchową, częstszymi chorobami, wadami postawy, zaburzeniami psychicznymi, bądź też czasami są nieakceptowane przez społeczeństwo. Niestety statystycznie, z roku na rok zwiększa się liczba osób otyłych.
Sprawdź, czy masz otyłość brzuszną

W celu zdiagnozowania u siebie ewentualnej otyłości należy zmierzyć swój obwód w talii, jeżeli mieści się w ramach 80-87 cm u kobiet, lub 90-94 cm u mężczyzn to świadczy o nadwadze, natomiast gdy przekroczy te wartości, wówczas możemy stwierdzić otyłość brzuszną. Warto wspomnieć, że wskaźnik BMI nie jest tak istotny w diagnozie, ponieważ nie podaje nam ulokowania tkanki tłuszczowej. Waga może być zbyt duża, a mimo to obwód w pasie będzie zgodny z normą. Możliwe jest też, że BMI będzie w normie, natomiast obwód w talii będzie wykraczał poza normy.

 

Przyczyny

Z przyczyn naturalnych większą podatność na otyłość brzuszną mają mężczyźni. Spowodowane jest to hormonami oraz strukturą i rozłożeniem tkanki tłuszczowej, która u mężczyzn obejmuje brzuch i klatkę piersiową, gdzie jej budowa jest inna niż w pozostałych partiach ciała. W tych miejscach tkanka ma więcej naczyń krwionośnych, komórek i receptorów, przez co szybciej przyrasta. U kobiet estrogen powoduje zwykle odkładanie się tłuszczu na biodrach, pośladkach i udach.
Zaburzenia hormonalne u kobiet

Otyłość u kobiet spowodowana może być przez zaburzenia w proporcjach hormonów płciowych czyli estrogenu i progesteronu. Hormony te kierują dystrybucją tkanki tłuszczowej, która w momencie gdy będzie niewłaściwa powoduje odkładanie się tłuszczu na brzuchu. Równowaga tych hormonów może być zachwiana przez tabletki antykoncepcyjne, dlatego warto kontrolować ich poziom we krwi.

 

Menopauza

U kobiet do otyłości najczęściej prowadzi menopauza. Wówczas hormony żeńskie wygasają, i zwiększa się ilość wydzielanych hormonów męskich, co powoduje rozkładanie się tłuszczu w innych partiach ciała. W tym okresie tyje duża część kobiet, niezależnie od tego czy wcześniej były szczupłe. Spowodowane jest to niskim poziomem estrogenu i progesteronu. Obniżony poziom estrogenu powoduje zaburzenia w metabolizmie cukrów, co skutkuje odkładaniem się ich w postaci tłuszczu.
Stres

W czasie zwiększone jest wydzielanie neuropeptydu Y, czyli hormonu odpowiadającego za gromadzenie tłuszczu w komórkach. Wraz z kortyzolem wyzwala on otyłość brzuszną oraz zwiększa apetyt. Tkanka w okolicach brzucha ma najwięcej receptorów wyczulonych na kortyzol, który umożliwia gromadzenie się zapasów w komórkach tłuszczowych. Podczas stresu zmniejsza się również produkcja leptyny, czyli hormonu odpowiadającego za poczucie sytości.

Nietolerancja Pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa to ukryte schorzenie, na które – jak podają najnowsze badania – cierpi ok. 45% populacji. Wywołuje ono niewłaściwą reakcję organizmu na niektóre pokarmy, co jest przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Jesteś tym, co jesz Jedzenie pokarmów niezgodnych z twoim metabolizmem i toleracją pokarmową prowadzi do powstawania stanów zapalnych w organizmie, które następnie prowadzą do wielu chorób cywilizacyjnych jak m.in. nadwaga i otyłość, miażdżyca, cukrzyca, ciśnienie, nowotwory.

Masz kłopoty ze zdrowiem i nie wiesz, co Ci dolega? Twoim problemem może być nietolerancja pokarmowa. Nietolerancja pokarmowa oznacza, że organizm nie toleruje danego pokarmu lub produktu spożywczego i jego spożywanie może prowadzić do ciężkich chorób.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu