Otyłość i ćwiczenia fizyczne

Otyłość przyczynia się w znacznym stopniu do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu X. Zapobieganie jego wystąpieniu zależy od predyspozycji występujących u poszczególnych osób, jednak eksperci zgadzają się, że nawet zmniejszenie masy ciała o 10% i jednoczesny wzrost aktywności fizycznej wywiera korzystny wpływ na zespół X.

Podstawą są regularne ćwiczenia. Mięśnie stanowią 30-40 % masy naszego ciała i są głównym miejscem wykorzystania glukozy. Bezczynne mięśnie stają się niewrażliwe na insulinę.

Wielu ekspertów zaleca, aby ludzie mający siedzącą pracę, przynajmniej kilka razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut dziennie uprawiali umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Im mniej będziemy siedzieć, tym lepiej. Powinniśmy między innymi chodzić codziennie po schodach zamiast korzystać z windy, nie korzystać z pilota od telewizora albo chociaż spróbować stać co najmniej 30 minut w ciągu dnia. Bardziej aktywny tryb życia i zaprzestanie ciągłego oglądania telewizji może nam w znacznej mierze pomóc.

Rozwiązania długoterminowe

Podobnie jak wiele innych chorób przewlekłych, zespół X spowodowany jest przez nieprawidłowy styl życia. Sformułowanie zaleceń, które zapobiegają chorobie jest łatwe, chociaż nie jest tak prosto je spełnić. Aby zapobiec tej chorobie należy : jeść mniej, urozmaicać dietę i dużo ćwiczyć. Te rozwiązania muszą stać się częścią codziennego życia i powinny być propagowane w całym społeczeństwie. Należy rozpocząć spożywanie posiłków zgodnie z piramidą żywieniową.
Kryteria rozpoznania zespołu X

O zespole X możemy mówić wtedy, gdy współistnieją co najmniej 3 czynniki ryzyka z poniższej listy.

  • Otyłość brzuszna (obwód talii): Mężczyźni: > 102cm; Kobiety: > 88cm
  • Wysokie stężenie trójglicerydów: >= 150 mg/dl
  • Niskie stężenie HDL = Mężczyźni: >= 40mg/dl; Kobiety: >= 50mg/dl
  • Wysokie ciśnienie tętnicze krwi: >= 140 / >= 90mmHg
  • Wysokie stężenie glukozy na czczo: >= 110mg/dl

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną groźniejszą niż AIDS. Liczba ludzi otyłych mieszkających na naszej planecie przekroczyła 300 milionów. Po upływie ćwierć wieku może być ich dwa razy więcej.
Doskonałym przyrządem do kontroli parametrów jest analizator CardioChek Professional. Wykorzystuje zjawisko fotometrii spektralnej do oraz reakcji chemicznych do analizy krwi pobranej z palca pacjenta. Za pomocą pasków testowych Syndrom X, wykonamy pomiar trzech parametrów z jednej kropli krwi.

  • dobry cholesterol HDL,
  • trójglicerydy,
  • glukoza
Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.