Cholesterol – Pytania i odpowiedzi

1.Jakie produkty należy spożywać aby obniżyć poziom cholesterolu?
2. Jakich produktów spożywczych należy unikać?
3. Czy ćwiczenia fizyczne pomogą utrzymać cholesterol w normie?
4. Jaki trening będzie najlepszy?
5. Jaka intensywność będzie odpowiednia?
6. Jak zbadać cholesterol całkowity w domu?

1. Jakie produkty należy spożywać aby obniżyć poziom cholesterolu?
Zwiększyć spożycie ryb morskich. Zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3, obniżające poziom cholesterolu. Podobne działanie wykazują nasiona lnu (zmielone), oliwa z oliwek, oraz preparaty z wiesiołka.
Nasiona lnu możemy kupić w każdej aptece (nie są drogie) i samemu zmielić. Wsypujemy je do szczelnego słoika i mamy wspaniały środek leczniczo-profilaktyczny. Nasiona lnu zawierają poza tym wiele cennych składników odżywczych jak cynk, czy witamina E.

Kolejnym czynnikiem pomagającym utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu jest obfitość różnego rodzaju pokarmu pochodzenia roślinnego, a zwłaszcza takiego jak:

 • płatki owsiane
 • cebula
 • fasola
 • owoce papryki
 • jabłka
 • soczewica
 • soja
 • kapustne (kapusta, brokuły, kalafior)
 • czerwone wino

2. Jakich produktów spożywczych należy unikać?
Powinniśmy ograniczyć spożywanie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, choć nie wolno ich całkowicie wyeliminować. Jeśli już spożywamy pokarmy bogate w tłuszcz zwierzęcy to nigdy nie łączmy ich z cukrem (słodzona herbata, ciastka, dżemy itp.).

Zwiększmy w diecie ilość tłuszczy nienasyconych. Nie musi to oznaczać potrzeby „picia” oleju, wystarczy jeśli zaczniemy jeść nasiona słonecznika, sałatki „skrapiać” oliwą. Do smażenia można użyć oleju zamiast smalcu, natomiast nikomu nie polecam używania margaryn, nawet do smarowania pieczywa.3. Czy ćwiczenia fizyczne pomogą utrzymać cholesterol w normie?
Czynnikiem pomagającym utrzymać cholesterol w normie jest odpowiednia dawka ruchu. Ćwiczenia najlepiej wykonywać się na świeżym powietrzu, a najlepiej w lesie lub parku. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to wystarczy nawet dobrze przewietrzony pokój.4. Jaki trening będzie najlepszy?
Ćwiczenia tzw. wytrzymałościowe o średniej intensywności ok. 4-5 razy w tygodniu, po 20 – 60 min np:

 • szybki marsz
 • bieg
 • narty biegowe
 • jazda na rowerze
 • rowerek stacjonarny
 • pływanie
 • aerobik

Oczywiście można stosować i inne, zależy jakie mamy możliwości i kondycję. Bardzo ważna jest intensywność. Nie wolno przesadzać, bo skutki mogą być odwrotne od zamierzonych. Osoby które nigdy wcześniej nie trenowały i dodatkowo mają siedzący tryb życia, powinny zacząć ostrożnie, od wolnego tempa i krótszego czasu trwania, stopniowo je zwiększając.5. Jaka intensywność będzie odpowiednia?
Taka, by nasze tętno w czasie treningu mieściło się w granicach 100 – 130 uderzeń serca na minutę. Wartość ta zależy od kondycji, stanu zdrowia, oraz czasu od jakiego trenujemy. Na początku może się okazać, że mając tętno na poziomie np. 90, czujemy się bardzo mocno zmęczeni, brakuje nam powietrza. W takim wypadku należy zwolnić tempo, lub zrobić sobie przerwę.

Najważniejszym czynnikiem poprawnego treningu jest systematyczność! Lepiej jest trenować krócej, ale za to częściej.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń najlepiej zasięgnąć opinii lekarza.6. Jak zbadać cholesterol całkowity w domu?
Pomiar cholesterolu całkowitego w domu możemy dokonać używając np. glukometru CardioChek w wersji standard lub professional oraz odpowiednich pasków testowych do pomiaru cholesterolu całkowitego. Dla rozróżnienia od innych są koloru czerwonego. Testy paskowe do kontroli cholesterolu całkowitego występują w opakowaniach po 3 szt. oraz dodatkowo tylko dla tego opakowania dodatkowo 3 pipety 15 µL, oraz 3 szt. nakłuwaczy. Występują jeszcze opakowania testów paskowych cholesterol całkowity pakowane po 6 lub 25 sztuk. Każde z opakowań zawiera procesor kalibrujący urządzenie, dbający o wysoką jakość uzyskiwanych wyników.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.