Co świadczy o chorobach serca?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Duszność


Duszność związana z chorobą serca pojawia się nawet po spokojnym spacerze czy wręcz podczas odpoczynku. Czasem zaczyna się nagle, bez wyraźnego powodu.


Zmęczenie

Zmęczenie bywa skutkiem osłabienia naszej „pompy”, która nie tłoczy krwi w ilości wystarczającej do odżywienia komórek organizmu. Zwykle czujemy się dobrze rano, a zmęczenie narasta w ciągu dnia.


Omdlenia

Serce nie dostarcza do mózgu dostatecznej ilości krwi z tlenem i po około 10 sekundach takiego niedotlenienia dochodzi do omdlenia. Najczęstszą przyczyną utraty przytomności na tle sercowym jest arytmia: serce bije za wolno (poniżej 60 razy/minutę) lub za szybko (powyżej 100 razy/minutę). Wówczas krew nie dociera do mózgu rytmicznie. Omdlenie może być też efektem zaczopowania tętnic, które zaopatrują mózg w krew z tlenem.


Kołatanie serca

Silne i przyspieszone bicie serca oznacza, że wystąpił przedwczesny – przed skurczem w ramach prawidłowego rytmu – dodatkowy skurcz mięśnia sercowego. Po nim odczuwamy gwałtowny, silny skurcz, jakby serce chciało nadrobić i wyrównać swój rytm. Niebezpieczne są zwłaszcza napady bardzo szybkiego bicia, trwające ponad 2-3 minuty, nie związane z wysiłkiem, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej, zasłabnięcie.


Obrzęki


Obrzęki pojawiające się na nogach czy wokół kostek stóp, w dolnej części tułowia czy klatce piersiowej mogą mieć związek z zaburzeniami pracy serca. Zlokalizowane w okolicy brzucha i na nogach zwykle świadczą o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego.


Zasinienie skóry


Jeśli jest ciepło, a pojawia się sine zabarwienie skóry, warg i paznokci – może to być tzw. sinica, która zwykle wskazuje na chorobę lub uszkodzenie mięśnia sercowego.


Ból w klatce piersiowej


Często jest to tzw. dusznica bolesna (angina pectoris). Ból zaczyna się pośrodku klatki piersiowej – towarzyszy mu ściskanie, duszenie – i może promieniować do ramion, szyi i żuchwy. Zwykle trwa mniej niż kwadrans. Przy dłuższym możemy podejrzewać zawał. Dusznica często pojawia się w czasie wysiłku lub gdy się zdenerwujemy i ustępuje po wypoczynku.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.