Dusznica – Przewlekła niewydolność wieńcowa

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dusznica bolesna jest chorobą charakteryzującą się napadami bólów umiejscowionych w okolicy serca lub mostka, występujących wskutek utrudnienia i zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca.

Najczęstszą przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest miażdżyca , choroba tętnic, a zatem i całego układu sercowo-naczyniowego. W miażdżycy materiał tłuszczowy z krwi odkłada się w postaci blaszek w tętnicach. Blaszki te powiększają się zwężając światło naczyń i niszcząc ich ścianę. Zwężenie światła naczyń wieńcowych spowalnia przepływ krwi płynącej do mięśnia sercowego.

Ból przypominający ściskanie klatki piersiowej, promieniujący do rąk, szyi i szczęki. Dusznica objawia się po wysiłku fizycznym, stresie lub po obfitym posiłku. Ból wywoływany przez dusznicę bolesną ustępuje w spoczynku.

Zmiana stylu życia: dieta, ruch i porzucenie nałogu palenia papierosów. Leczenie farmakologiczne: nitraty (nitrogliceryna), beta – adrenolityki oraz antagoniści wapnia – leki te oddziałują na prace serca oraz tętnice wieńcowe. Jeżeli leczenie zachowawcze nie jest skuteczne stosuje się leczenie chirurgiczne: angioplastykę – rozszerzanie zwężonych tętnic wieńcowych ( tzw. balonikowanie ) oraz chirurgiczna operacja pomostowania (by-passy ) tętnic poprzez wszczepianie protez naczyniowych lub fragmentów naczyń krwionośnych, omijających zwężone miejsce w tętnicy wieńcowej.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.