Dlaczego dochodzi do wystąpienia kwasicy ketonowej?

W przypadku, gdy wystąpi brak insuliny, jako alternatywne źródło energii rozkładane są tłuszcze, a efektem ubocznym tego jest nadmierne gromadzenie ketonów we krwi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nadmiar ketonów we krwi jest przyczyną kwasicy ketonowej. Organizm próbuje pozbyć się ich przez intensywne wydalanie z moczem lub przez płuca – stąd jest wyczuwalny zapach acetonu w oddechu. Aby wydalić jak najwięcej acetonu przez płuca znacznie zwiększa się częstość oddychania.

Jeśli osoba chora nie jest w stanie zrównoważyć traconych z moczem płynów poprzez intensywne picie pojawia się odwodnienie. Gdy te wszystkie objawy nie są odpowiednio leczone, dosyć szybko pojawiają się zaburzenia świadomości, a następnie śpiączka. Kwasica ketonowa jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu i musi być intensywnie leczona przez dożylną podaż płynów i insuliny. Kwasica ketonowa często rozwija się na początku cukrzycy jako świeże ujawnienie lub już w trakcie choroby, jeśli insulina nie jest w ogóle podawana przez 12-24 godziny. Może jednak także wystąpić, nawet, jeśli insulina jest podawana w zwykłych dawkach, ale zapotrzebowanie na insulinę nagle zwiększyło się np. w trakcie infekcji.

Co to są ciała ketonowe?

Głównym źródłem energi jest glukoza i każdy z nas potrzebuje jej do życia. W przypadku kiedy organizm nie może jej wykorzystać, czerpie energię z innego źródła – tkanki tłuszczowej.

Ciała ketonowe to małe rozdrobnione cząstki tłuszczu, które w tej postaci mogą zotać wykorzystane jako źródło energi.

Kiedy poziom ciał ketonowych wzrasta?

Ciała ketonowe są wykorzystywane przez każdego człowieka, jako źródło energii. Przykład: rano gdy wstajemy a podczas snu nie jemy i nie dostarczamy glukozy do organizmu, zaczynamy spalać ciała ketonowe. Poziom glukozy we krwi jest wtedy niski, a ciał ketonowych – lekko podwyższony.

Kiedy masz cukrzycę, wysoki poziom glikemii i wysoki poziom ciał ketonowych mogą występować jednocześnie. Aby przetransportować cząsteczki glukozy do mięśni i mózgu, potrzebna jest insulina. Natomiast gdy poziom insuliny we krwi nie jest wystarczający, organizm zaczyna zamieniać tłuszcz w ciała ketonowe, aby wykorzystać go jako źródło energii. Niestety bez odpowiedniego poziomu insuliny spalanie ciał ketonowych jest niemożliwe, dlatego poziom ciał ketonowych we krwi jest podwyższony i zmienia odczyn krwi na kwaśny.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu