Dwa oblicza cholesterolu.

Cholesterol to związek, który wywołuje wiele emocji i kontrowersji. Jego nadmiar w naczyniach krwionośnych powoduje powstawanie wielu niebezpiecznych dla życia chorób. Ale bez cholesterolu nie ma życia – jest to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zobacz, jakie zagrożenia i korzyści niesie z sobą cholesterol.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Miażdżyca jest spowodowana procesem zapalnym. Jest on odpowiedzią na uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany naczyń. Prowadzi do wytworzenia pasma tłuszczowego zbudowanego z komórek zapalnych. Postępujący proces miażdżycowy powoduje gromadzenie się lipidów; głównie cholesterolu, kolagenu i złogów wapnia. Tak powstaje blaszka miażdżycowa, która może istotnie zmniejszyć przepływ krwi w naczyniu, a jej pęknięcie – doprowadzić do całkowitego zamknięcia tętnicy i ostrego niedokrwienia unaczynionego przez taką tętnicę narządu.

Aby funkcjonować poprawnie organizm potrzebuje cholesterolu. Ściany i błony komórek w naszym ciele potrzebują cholesterolu w celu produkcji hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych, które pomagają trawić tłuszcz. Jednak organizm potrzebuje jedynie ograniczoną ilość cholesterolu do zaspokojenia jego potrzeb. Kiedy w twoim ciele znajduje się zbyt dużo cholesterolu mogą wystąpić problemy zdrowotne, takie jak choroby serca.

Organizm broni się przed zbyt dużą ilością cholesterolu, wydalając go na zewnątrz. Jednak znaczna część, proporcjonalna do jego nadmiaru, stopniowo odkłada się w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych w postaci blaszek miażdżycowych. Tętnice stają się mniej elastyczne, kruche, zwężają się, utrudniając przepływ krwi do komórek, więc dociera do nich mniej tlenu i składników odżywczych.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.

One thought on “Dwa oblicza cholesterolu.

  1. Argument podwyzszonego poziomu cholesterolu naprawde miesza ludziom w glowach. Nawet jesli sa w stanie zrozumiec poprzednie dwa, to ich oczy zachodza mgla, gdy uslysza od lekarza taka diagnoze. Hipoteza, ze wysoki poziom cholesterolu powoduje chorobe serca zostala tak mocno wtloczona w nasza swiadomosc, ze stala sie niemal religijnym dogmatem. Z tego wzgledu ludzie mocno sie dziwia dowiadujac sie,  jak niewiele dowodow naukowych istnieje na poparcie tej teorii.

Comments are closed.