Cholesterol LDL – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć.

„Zły cholesterol” to potoczne określenie na cholesterol LDL, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości (ang. ang. low density lipoproteins).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zadaniem lipoprotein LDL jest transportowanie cholesterolu z wątroby do komórek ciała (w przeciwieństwie do lipoprotein HDL), tam gdzie jest potrzebny, bo bierze udział w ważnych procesach.

Skoro pełni on taką istotną funkcję, dlaczego jest on „złym cholesterolem”?

Powód jest prosty, odkryto że jego nadmiar koreluje z występowaniem chorób serca. Nadwyżka cholesterolu ldl odkłada się w komórkach ścian tętniczych, tworząc złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi. Doprowadza to do zwężenia tętnic wieńcowych, co z kolei przyczynia się do występowania chorób serca.

Co jest przyczyną zbyt dużej ilości „złego cholesterolu” LDL i jakie są jego normy?

Na ilość tego złego związku w organizmie może wpływać wiele czynników. Może to być nadwaga, palenie papierosów, przewlekły stres, a także zła dieta oraz podłoże genetyczne.

Jeżeli jesteś osobą relatywnie zdrową, nie zagrożoną występowaniem choroby serca Twój poziom „złego cholesterolu” powinien być niższy niż 160 mg/dL. Jeżeli jednak jesteś obarczony ryzykiem występowania choroby serca np. przez historie chorób członków rodziny, Twój lekarz może chcieć, aby ta wartość była jeszcze niższa.

Czy da się obniżyć poziom „złego cholesterolu” bez stosowania leków?

Bez obaw, stężenie tego złego czynnika we krwi w większości wypadków da się obniżyć w sposób niefarmakologiczny. Aby tego dokonać, należy podjąć odpowiednie kroki i wyeliminować potencjale zagrożenia.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.