Przegląd informacji o triglicerydach

Trójglicerydy należą do najważniejszych dla organizmu źródeł energii. Są „wpompowywane” do komórek tłuszczowych, zaokrąglają ich kształty i… twoje.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Organizm potrafi przekształcić w trójglicerydy zarówno tost zjedzony na śniadanie, jak i masło, którym go posmarowałaś. Większość trójglicerydów dostaje się do krwiobiegu w 3 do 6 godzin po posiłku, a następnie zostaje spalona lub zmagazynowana w ciągu 10 do 12 godzin. Ich nadmiar – którego twoje mięśnie nie spaliły, bo wczoraj nie miałaś czasu na spacer – jest łatwo przekształcany w tłuszcz. To prawda, że „nie wybiegane” wczorajsze ciasteczko może naprawdę dzisiaj zaokrąglić twoje biodra. Gorsze jest jednak to, że nadmiar trójglicerydów potrafi odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych. Jeśli taka grudka tłuszczu oderwie się i ruszy wraz z krwią, może zapoczątkować skrzepy, które blokują dopływ krwi do jakiejś części serca lub mózgu, czego konsekwencją jest zawał lub udar.

Bardzo wysokie wartości TG (od 500 do 1000 mg/dl lub wyższe). Bywają one następstwem diety zbyt ubogiej w białko (mięso, drób, ryby) i obfitującej w tłuszcze oraz węglowodany (zwłaszcza rafinowane, znajdujące się np. w gotowych ciastach). Mogą również sygnalizować schorzenia wątroby, nerek, niedoczynność tarczycy, źle kontrolowaną cukrzycę, infekcję trzustki lub zespół policystycznych jajników.

Bardzo niskie wartości tg (mniej niż 10 mg/dl). Często wskazują na niedożywienie, anoreksję, problemy z tarczycą. Bywają też skutkiem diety zbyt ubogiej w tłuszcze.

Najbardziej precyzyjnie można oznaczyć poziom trójglicerydów, wykonując badanie krwi na czczo.

Oto co mogą oznaczać liczby umieszczone na wydruku wyników:

NORMA: poniżej 150 mg/dl (u osób po zawale wartość ta powinna wynosić poniżej 100 mg/dl).

WARTOŚCI GRANICZNE WYSOKIE: od 150 do 199 mg/dl.

STĘŻENIE WYSOKIE: wartości od 200 do 499 mg/dl.

STĘŻENIE BARDZO WYSOKIE: 500 mg/dl lub wyższe.

Wysoki poziom trójglicerydów jest bardziej niebezpieczny dla kobiet niż dla mężczyzn. Bardzo ważne jest ograniczenie w diecie złych węglowodanów.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.