Dobre i złe węglowodany

Restrykcyjne diety zachęcają nas do rezygnacji z węglowodanów. Żegnajcie świeże bułeczki! Ale ale – wcale nie musimy eliminować z diety wszystkich węglowodanów: węglowodany dzielą się na dobre i złe.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Całkowite wykluczenie z diety węglowodanów jest nierozsądne, choć pewne diety bardzo się do niego zbliżają. Tym czasem zdrowy – i trwały! – sposób na zgrabną sylwetkę to taki, który dostarcza organizmowi wszystkich substancji odżywczych i przewiduje odpowiedni program sportowy. Chude, nieukształtowane ciało wcale nie jest atrakcyjne, a bez paliwa w postaci węglowodanów niemożliwy jest bezpieczny trening.

Nie ma zatem powodu, by z węglowodanów rezygnować – trzeba tylko wiedzieć, które z nich są dobre, a które złe. Rozróżnienie ich wcale nie jest trudne.

Dobre węglowodany

Dobre węglowodany są świetnym źródłem witamin, minerałów i błonnika – nie warto ich unikać! Bez nich będziesz chodzić osłabiona, a twoje siły – za równo fizyczne jak i umysłowe! – stopniowo będą opadać. Co więcej – niedobór błonnika prowadzi do pojawienia się ataków wilczego głodu, które często prowadzą do zupełnego zerwania diety.

Do dobrych węglowodanów należą produkty nieprzetworzone, takie jak:

– brązowy ryż,

– owsianka, niesłodzone musli,

– chleb i makaron pełnoziarnisty,

– owoce,

– warzywa,

– orzechy,

– chude mleko i maślanka,

– niesłodzone jogurty.

Niektóre z tych produktów są również cennym źródłem białka.

Dobre węglowodany powinny dostarczać ci mniej więcej 50% dziennej dawki kalorii.

Złe węglowodany

Złe węglowodany to produkty o znikomej zawartości odżywczej, a wysokiej zawartości kalorycznej. Niestety, na tej liście znajdują się prawdziwe łakocie – ale kiedy najdzie cię ochota na któryś z nich, spróbuj zastąpić go którymś z dobrych węglowodanów.

Złe węglowodany zawierają rafinowany cukier, białą mąkę i biały ryż. Są to produkty przetworzone, często pełne konserwantów i poprawiaczy smaku. Są one szybko trawione i mają wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że wywołują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, co zachęca organizm do magazynowania tkanki tłuszczowej. Po chwilowym zastrzyku energii następuje jej gwałtowny spadek i ciało domaga się kolejnej przekąski. W przeciwieństwie do nich dobre węglowodany mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu wytwarzana z nich energia jest wykorzystywana stopniowo, a uczucie sytości utrzymuje się dłużej.

Do złych węglowodanów należą:

– biały chleb, makaron i ryż,

– ciasta, ciasteczka i inne wypieki,

– krakersy, chipsy i paluszki,

– słodzone płatki śniadaniowe,

– czekolada, żelki,

– dżemy,

– słodkie napoje,

– alkohol.

Wystrzegaj się tych produktów i staraj się prowadzić aktywny tryb życia, a twoja waga zatroszczy się o siebie sama!

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.