Piwo i borówki w twojej diecie ?

Polifenole to grupa związków chemicznych z grupy fenoli, występujących naturalnie w roślinach. Wiele z nich ma silne właściwości przeciwutleniające. Ich funkcją w organizmie jest aktywne przeciwdziałanie występowania pewnych mechanizmów chorobowych w związku z czym, są niezbędne dla długiego życia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pojecie polifenoli jest bardzo ogólne. Wiele związków takich jak flawonidy, antocyjany to również polifenole. Pamiętaj że witaminy A i C to również drogocenne przeciwutleniacze. Poszczególne polifenole mają swoje specyfcznie działanie i funkcje biologiczne. Należy regularnie dostarczać produktów bogatych w polifenole. Spożywane przez długi okres czasu mogą przyczynić się do zapobiegania chorobom. Ich specyficzne działanie jest nadal czynnie badane, pewny jest natomiast fakt, iż zmniejszają szansę wystąpienia chorób układu krążenia oraz chronią organizm przed skutkami wielu przewlekłych chorób. Zwiększenie spożycia polifenoli jest bardzo proste i może stać się smaczną przygoda kulinarną.

Jedz produkty bogate w polifenole przez cały dzień. Ważne jest spożywanie tych produktów, co kilka godzin gdyż ich wysokie stężenie będzie utrzymywać się krótko po spożyciu, następnie będzie spadać aż do całkowitego wydalenia. Niektóre polifenole w ogóle nie będą wchłaniane do krwiobiegu, ale będą tylko przechodzić przez układ pokarmowy, co w efekcie pomaga w zapobieganiu np. raka okrężnicy.

Jedz surowe owoce i warzywa, całe ziarna zbóż oraz rośliny strączkowe. Rafinacja produktów spożywczych usuwa fenole, dlatego jedz zalecane produkty na surowo bądź krótko ugotowane.

Wybieraj owoce i warzywa o bogatym zabarwieniu. Borówki, jagody, granaty, czerwone winogrona, żurawina, czerwone lub fioletowe ziemniaki są bogatym źródłem polifenoli oraz antocyjanów, które również maja szereg właściwości biologicznych. Przede wszystkim stymulują produkcję rodopsyny, która bierze udział w procesie widzenia, obniżają kruchość naczyń włosowatych oraz polepszają jakość widzenia wzmagając ukrwienie oka.

Pij napoje o wysokiej zawartości polifenoli czyli wybieraj soki owocowe bez dodatku cukru. Najlepsze są soki z jagód, czerwonych winogron, a także niefiltrowany sok z jabłek

Kawy i herbaty zawierające kofeinę

Czerwone wino – jest najlepszym źródłem resweratrolu, silnego związku przeciwutleniającego znajdującego się w skórkach czerwonych winogron. Uważa się, że związek ten jest odpowiedzialny za tzw. francuski paradoks – tzn. – wyjątkową średnią długość życia Francuzów, mimo ich teoretycznie niezbyt zdrowej, tłustej diety i picia dużej ilości alkoholu. Alkohol ten jest jednak spożywany głównie w formie czerwonego wina, w którym występuje wysokie stężenie resweratrolu.

Piwo jest także bogatym źródłem polifenoli ze względu na zawartość jęczmienia i chmielu. Im ciemniejsze i bardziej gorzkie, tym lepiej. Również bezalkoholowe. Nie łudź się jednak, że spożywanie dużych ilości alkoholu pomoże ci w uzyskaniu korzyści dla zdrowia.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.