Światowy Dzień Serca – Kraków 2015

Światowy Dzień Serca - Kraków 2015

Na Krakowskim Rynku 27 września odbyły się uroczystości z okazji Światowego Dnia Serca. Impreza nastawiona jest głównie na poszerzanie wiedzy w społeczeństwie na temat schorzeń  kardiologicznych. Była możliwość przebadania się, pod tym kątem w punktach medycznych. Wśród profesjonalnych przyrządów diagnostycznych był również wykorzystany do analizator CarioChek PA z Panelem Kardiologicznym.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Co roku w ostatnią niedzielę września w Krakowie organizowane są obchody Światowego Dnia Serca. W tym roku przypadły one na dzień 27 września. Obchody odbywają się w ponad 120 krajach, a ich celem jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz metodach ich leczenia. Jednak największy nacisk położony jest na sposoby profilaktyki i diagnostyki tych schorzeń. Impreza ta powstała z inicjatywy Przewodniczącego Zarządu Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – dr. hab. n. med. Piotra Podolca. Od 13 lat przygotowaniem, organizacją i realizacją uroczystości Obchodów Światowego Dnia Serca w Krakowie zajmuje się zespół Kliniki Chorób Serca i Naczyń we współpracy z Biurem ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa oraz kierownikami Klinik Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i ordynatorami oddziałów kardiologicznych krakowskich szpitali. Uroczystość odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydentów Miasta Krakowa, a tegorocznym hasłem jest: Pamiętaj o Sercu, Miej Serce dla Serca, Zawalcz o swoje Serce.

Scena Obchodów Światowego Dnia Serca – Kraków 2015
Scena Obchodów Światowego Dnia Serca – Kraków 2015

Impreza jest nastawiona przede wszystkim na profilaktykę i diagnostykę chorób serca, więc w wielu punktach medycznych była możliwość dokonania pomiaru i oznaczenia parametrów pomocnych w ocenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia takich jak: poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu we krwi. Dokonywano, również pomiaru ciśnienia tętniczego, określano wagę ciała oraz obliczano BMI.
Jednym z urządzeń wykorzystywanym przy pomiarach był analizator profesjonalnego zastosowania CardioChek® PA wyposażony w Panel Kardiologiczny.

Profesjonalny analizator CardioChek PA w zestawie z Panelem Kardiologicznym
Profesjonalny analizator CardioChek® PA w zestawie z Panelem Kardiologicznym

W czasie obchodów Światowego Dnia Serca zestaw CardioChek® PA z Panelem Kardiologicznym był używany na stoisku firmy Servier, gdzie badania były wykonywane przez firmę organizującą mobile badania Grupę Medyczną Puls.

Personel firmy Grupa Medyczna Puls na stoisku firmy Servier, używa CardioChek PA z Panelem Kardiologicznym
Personel firmy Grupa Medyczna Puls na stoisku firmy Servier. Badanie parametrów lipidowych za pomocą CardioChek® PA z Panelem Kardiologicznym.

Ten analizator, wyposażony w specjalistyczny panel do badania podstawowych laboratoryjnych parametrów sercowo-naczyniowych, doskonale sobie radził z postawionym przed nim zadaniem wykonania dużej liczby pomiarów w możliwie najkrótszym czasie. CardioChek® PA charakteryzuje się bardzo dużą funkcjonalnością, prostą i łatwą obsługą. Z jego pomocą otrzymuje się wiarygodne i precyzyjne wyniki. Największą zaletą jest jego szybkość. Całe badanie podstawowych parametrów kardiologicznych z próbki krwi, trwa zaledwie parę minut.

Do otrzymania wyników potrzebna jest niewielka próbka krwi pobranej z opuszka palca (40 µL). Tyle bowiem wystarczy, aby CardioChek® PA wyposażony w Panel Kardiologiczny mógł przekazać informacje o poziomach czterech parametrów: cholesterol całkowity (TC), glukoza (GLU), cholesterol (HDL) oraz stosunek TC/ HDL.

W przypadku badań z pomocą Panelu Kardiologicznego maksymalny czas uzyskania wyników to 120 sek. dzięki temu możliwe było wykonanie badań u dużej ilości chętnych osób.

Personel medyczny sprawdza wyniki na CardioChek PA. 4 parametry kardiologiczne z małej próbki z palca.
Małą próbka krwi z palca wystarczy aby CardioChek PA zanalizował wyniki 4 parametrów kardiologicznych w ciągu 2 minut.

Do określenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia najlepiej służy stosunek TC/ HDL, czyli stosunek cholesterolu całkowitego do frakcji cholesterolu HDL. Ryzyko schorzeń jest najmniejsze kiedy wynik stosunku TC/ HDL wynosi poniżej 5.
Analizator CardioChek® PA w czasie Uroczystość Światowego Dnia Serca w Krakowie sprostał wymaganiom jakie stawia duża ilość  przeprowadzonych badań. Może być bardzo dobrym narzędziem do badań przesiewowych pod kątem diagnostyki i profilaktyki schorzeń sercowo-naczyniowych.

Więcej informacji i szczegóły o CardioChek PA

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu