Alkohol a trójglicerydy

Alkohol a trójglicerydy

Alkohol zwiększa produkcję trójglicerydów w wątrobie, a jego podwyższony poziom, w takim samym stopniu jak nadmiar cholesterolu, przyczynia się do rozwoju miażdżycy i wzrostu ryzyka wystąpienia problemów sercowo-naczyniowego. Ponadto nadmiar trójglicerydów może prowadzić do ostrego zapalenia trzustki.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4]

Czym są trójglicerydy

Trójglicerydy to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to kwasy tłuszczowe, które służą jako główny materiał energetyczny organizmu. Należą one, razem z frakcjami cholesterolu, do grupy lipoprotein. Organizm magazynuje je w formie tkanki tłuszczowej, tworząc w ten sposób rezerwę energetyczną na wypadek głodu czy zwiększonej aktywności fizycznej. Są one wytwarzane w wątrobie. Podobnie jak inne tłuszcze, trójglicerydy nie rozpuszczają się w wodzie. Normy trójglicerydów są różnią w zależności wieku i płci.

Spożywanie alkoholu zwiększa stężenie trójglicerydów. Nawet umiarkowane dawki alkoholu zauważalnie zwiększają ilość trójglicerydów w krwi.

Kiedy jest za wysokie stężenie trójglicerydów

Normą stężenia trójglicerydów we krwi jest wynik do 150 mg/dl. Kiedy poziom jest podwyższony wtedy w takim samym stopniu jak nadmiar cholesterolu przyczynia się do rozwoju miażdżycy i wzrostu ryzyka sercowo-naczyniowego, czyli ryzyka zachorowania na powikłania miażdżycy. Dodatkowo nadmiar trójglicerydów może prowadzić do ostrego zapalenia trzustki. Ponadto prowadzi do otyłości, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia.

Mit alkoholu obniżającego cholesterol

Pojawiają się doniesienia i tym, że umiarkowane picie alkoholu prowadzi do obniżenia stężenia cholesterolu. Chociaż zostało to stwierdzone, że małe dawki alkoholu mogą nieznacznie podwyższać poziom cholesterolu frakcji HDL („dobrego cholesterolu”), jest to jednak efekt krótkotrwały.

Można się spotkać z teorią, że umiarkowane picie alkoholu prowadzi do obniżenia frakcji LDL cholesterolu, nazywanego „złym cholesterolem”. Jednak nie jest to poparte wystarczającymi dowodami. Małe ilości alkoholu nie wpływają na cholesterol całkowity i ten z grupy LDL. Badania wręcz stwierdzają, że nadmierne spożywanie alkoholu, dające naszemu organizmowi tzw. „puste kalorie”, prowadzi do podwyższenia ich parametrów.

Spożywanie często alkoholu, nawet w małych ilościach, podwyższa poziom trójglicerydów. Jeśli więc wziąć pod uwagę wskaźnik TG/HDL, to się może okazać, że ewentualne zyski dla zdrowia wynikające z alkoholu nie równoważą strat jakie czyni wysoki poziom trójglicerydów. W efekcie wcale nie zmniejsza się ryzyka sercowo-naczyniowego.

Wiele leków może dawać interakcje nawet z najmniejszą ilością alkoholu. Osoby cierpiące na schorzenia wątroby i wiele innych chorób powinny w ogóle unikać spożywania alkoholi. Trzeba też pamiętać, że picie nawet małych ilości alkoholu może doprowadzić do uzależnienia alkoholowego.

Przy podwyższonym poziomie trójglicerydów należy bezwzględnie zrezygnować z spożycia alkoholu, bo zwiększa ich zawartość we krwi.

Jeżeli jest się narażonym na wysokie stężenie trójglicerydów warto zadbać o ich stałe monitorowanie. Najwygodniej można to robić przy pomocy urządzenia CardioChek. Jest to szybki i prosty w obsłudze aparat do analizy.

Można go kupić w tych sklepach:

redmed.pl

Żródło
1, 2

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.