5 mitów na temat cholesterolu

null

Oddzielenie faktów i fikcji na temat cholesterolu.

Cholesterol jest zwykle jednym z tych słów które umieszczamy w kategorii „szkodzące”. Jednak w rzeczywistości wynika to z niedostatecznej wiedzy otaczającej cholesterol i role, jaką odgrywa w działaniu naszego organizmu. Oto niektóre z najczęstszych mitów o cholesterolu.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.7]

Mit: Cholesterol jest zły.

Sam cholesterol jest zupełnie naturalny – w naszych ciałach produkcja cholesterolu odbywa się w wątrobie do pomocy w różnych procesach fizjologicznych. Autorzy książki The Great Cholesterol Myth – Jonny Bowden i Stephen Sinatra wyjaśniają, że cholesterol jest „cząsteczką rodzicielską dla wszystkich głównych hormonów płciowych, w tym estrogenów, progesteronu i testosteronu. Potrzebny jest także dla układu odpornościowego i mózgu” Istnieją dwa rodzaje cholesterolu, który znajduje się w krwiobiegu. Lipoproteina wysokiej gęstości (z ang. high-density lipoprotein – HDL), „dobry cholesterol, który usuwa płytki z naczyń krwionośnych i dostarcza je do wątroby, aby je wydaliła. Jest również lipoproteina niskiej gęstości (z ang. low-density lipoprotein – LDL), to jest ten „zły cholesterol który buduje wspomnianą wcześniej płytkę wzdłuż ścianek tętnic.

Mit: Należy unikać jaj i innych produktów wysoko-cholesterolowych.

Wielu osób zdaje sobie sprawę, że żywność, taka jak jajka czy mięso czerwone zawierają duże ilości cholesterolu. Jednakże badania wyraźnie udowodniają, że spożywanie żywności zawierającej cholesterol nie ma żadnego wpływu na poziom cholesterolu we krwi.

Mit: Nie można obniżyć wysokiego poziom cholesterolu.

Kontrolowanie poziomu cholesterolu sprowadza się do mądrych wyborów żywnościowych. Pierwszym krokiem jest zmniejszenie spożycia jedzenia zawierającego tłuszcze trans, które zwiększają poziom stężenia „złego” cholesterolu LDL. Przykładem takiego jedzenia są produkty głęboko smażone i przemysłowo pieczone. Następnym ruchem jest zwiększenie spożycia produktów, które podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Badania w 2008 przez Uniwersytet Kentucky College potwierdziły, że że pokarmy bogate w błonnik, takie jak owies są jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie poziomu HDL. Możesz także spróbować fasoli, owocw i warzyw, a nawet suplementu z błonnika.

Mit: Żywność nie zawierająca cholesterolu jest dla Ciebie dobra.

Zwróć uwagę na etykiety! Jedzenie, które na etykiecie twierdzi, że zawierają 0g cholesterolu może wciąż być czynnikiem przyczyniającym się do wysokiego poziomu cholesterolu, jeśli zawierają tłuszcze trans, które zwiększają poziom „złego” cholesterolu LDL w organizmie. Jeżeli na co dzień bierzesz pod uwagę dietę która przyniesie korzyści twojemu poziomowi cholesterolu, to jest ważne aby skupić się na żywności, które zwiększają poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Badania z 2006 w Indiana University odkryto, że wysoki poziom cholesterolu HDL jest bardziej ważny, niż posiadanie niskiego poziom cholesterolu LDL, jeżeli chodzi o unikanie ataku serca i udaru.

Mit: Dzieci nie mogą mieć wysokiego poziom cholesterolu.

Badania wykazały, proces zwężenia tętnic może rozpocząć się już w wieku ośmiu lat. Dzieci, u których w rodzinie występowały choroby serca lub nadciśnieniem, powinny przeprowadzać badania ich poziom cholesterolu od najmłodszych lat i (jak my wszyscy) unikać przetworzonej żywności, która podnosi poziom stężenia „złego” cholesterolu LDL.

Zobacz w tym sklepie analizatory cholesterolu CardioChek. Szybko i z małej próbki z palca pomiar parametrów lipidowych, czyli: cholesterolu całkowitego, HDL i trójglicerydów.

Źródło:1

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu