Kępki żółte – widoczne objawy wysokiego cholesterolu.

Żółtaki na powiekach.

Wysoki poziom cholesterolu jest bezbolesny – nie wiemy, że występuje w naszym organizmie. Jednak pewne zauważalne objawy powinny stanowić przyczynę do zbadania poziomu cholesterolu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Według przeprowadzonych parę lat temu badań prof. anatomii patologicznej Vito Franco z Uniwersytetu w Palermo Mona Lisa – kobieta namalowana przez Leonarda da Vinci ma widoczny objaw wysokiego cholesterolu. Jest nim żółtak czyli kępka żółta w okolicy powieki po wewnętrznej stronie. Być może również u siebie możesz zaobserwować coś podobnego. Tutaj możesz się dowiedzieć więcej na temat taj przypadłości.

mona_lisa_cholesterol

Co to są żółtaki?

Kępki żółte zwane też żółtaki są to żółtawe zmiany grudkowe umiejscowione najczęściej w okolicach powiek, związane z odkładaniem cholesterolu w skórze. Spotykane są najczęściej u ludzi w średnim i starszym wieku. Przybierają żółtą lub pomarańczową barwę, a ich wielkość może sięgać 7 centymetrów. Zazwyczaj jednak pojawiają się w postaci mniejszych, licznych zmian na skórze powiek. Ich najczęstszą lokalizacją jest kąt przyśrodkowy oka, czyli okolica okołonosowa. Nie dają dolegliwości bólowych.
Mogą również występować na plecach, pośladkach, na dłoniach, oraz rękach i nogach, głównie w okolicy ścięgna Achillesa, stawów, np. kolan, łokci. Takie kępki pojawiają się zwykle u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu, trójglicerydów, cukrzycy, chorobami nerek, a nawet wątroby.
Chociaż zdarza się, że żółtaki mogą wystąpić przy poziomie cholesterolu w normie, to w każdym przypadku żółtaków powiek należy jednak oznaczyć poziom cholesterolu, a także poziom cukru we krwi – statystycznie stwierdzono, iż mogą one współistnieć z cukrzycą typu II, jak i jej wcześniejszą i bezobjawową postacią – czyli nietolerancją glukozy, która przez wiele lat nie daje żadnych objawów.

Co zrobić jak zauważ się je u siebie?

Jeżeli w wyniku badania poziomu cholesterolu stwierdzi się wysoki poziom cholesterolu HDL(zły cholesterol), czyli przekraczający 200 mg/dl oraz poziom trójglicerydów ponad 150 mg/dl, należy skonsultować się z lekarzem na temat ewentualnego leczenia. W tym czasie można podjęć samodzielnie dietę obniżającą cholesterol oraz regularnie przeprowadzać testy jego poziomu.
Po zastosowaniu diety zwykle kępki żółte powinny zniknąć same. Jeśli jednak tak się nie stanie, na życzenie pacjenta usuwa się je chirurgicznie. W przypadku żółtaków na powiekach taki zabieg musi być wykonany bardzo delikatnie, tak, by w miarę możliwości nie pozostawić śladu, Dlatego w takim przypadku używa się bardzo delikatnych narzędzi chirurgicznych i nici z pogranicza mikrochirurgii. Można również je zlikwidować za pomocą zabiegu laserem.

Monitoruj samodzielnie poziom cholesterolu – CardioChek

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.