Kampania zdrowotna „Ciśnienie na Życie”

Kampania Ciśnienie na Życie

W ramach kampanii zdrowotnej „Ciśnienie na Życie” w Starogardzie Gdańskim 23 – 24 Kwietnia oraz 7 maja w Kielcach będzie można wykonać bezpłatne profilaktyczne badania ciśnienia tętniczego.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Głównym założeniem kampanii „Ciśnienie na Życie” jest przekonanie Polaków do dbania
o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych oraz zachęcenie ich do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego krwi. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego to wciąż istotna przyczyna zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.

Od grudnia 2012 roku kampania „Ciśnienie na Życie” odwiedziła niemalże całą Polskę, oferując pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz badania wieku serca mieszkańcom ponad 120 miast. Na podstawie danych zebranych w trakcie trwania trzech edycji kampanii zespół badawczy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ocenił rozpowszechnienie czynników ryzyka chorób układu krwionośnego w społeczeństwie oraz statystyczny wiek serca mieszkańca Polski. Dzięki wsparciu ekspertów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wiemy już, że serce statystycznego Polaka jest średnio o 6 lat starsze od niego samego.

W trakcie trwania Kongresu Wyzwań Zdrowotnych który się odbył 18-20 lutego 2016 r. W Katowicach, uczestnicy mieli możliwość skorzystania z badań prowadzonych w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie”. W trakcie trzech dni trwania kongresu na specjalnym stanowisku „Ciśnienie na Życie” personel medyczny wykonał pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz ocenę wieku serca aż 600 osobom.

W trakcie III edycji ogólnopolskiej kampanii odbywającej się od maja do października 2015 roku, bezpłatne badania profilaktyczne, objęły mieszkańców 52 polskich miast. Dzięki badaniom dostępnym w mobilnym centrum badań kampanii, a także na specjalnych stoiskach badań organizowanych przy okazji lokalnych wydarzeń, ponad 27 000 osób poznało wiek swojego serca, wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu we krwi.

Warto zbadać ciśnienie tętnicze, ponieważ niewykryte bądź nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych takich jak: zawał serca, udar mózgu a także chorób nerek i uszkodzenia narządu wzroku. Szczególnie narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego są osoby w wieku powyżej 50 lat, z nadwagą lub otyłością, oraz u których w rodzinie występowało nadciśnienie tętnicze.

W najbliższym czasie kampania „Ciśnienie na Życie” pojawi się w Starogardzie Gdańskim 23 i 24 Kwietnia, a następnie w Kielcach 7 maja. Warto śledzić lokalne aktualności w tych miastach aby poznać dalsze szczegóły tej akcji.

Safe AQ UG. Glukometr z pomiarem kwasu moczowego. Dwa testy jednocześnie, z jednej kropli krwi.