Akcja „Strefa na Zdrowie” – bezpłatne badania dla Polaków

Akcja prozdrowotna bezpłatnych badań pod nazwą „Strefa na Zdrowie” została zainicjowanej przez Polpharmę. Odbędzie się ona w 8 miastach i jest skierowana do osób chcących za darmo sprawdzić swój stan zdrowia pod kątem kardiologicznym, endokrynologicznym, pulmonologicznym i okulistycznym.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Impreza ma na celu badania przesiewowe w celu wykrycia problemów zdrowotnych już na wczesnym etapie, zanim pojawią się utrudniające życie objawy. Rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie mają największą szansę skutecznej terapii.

Akcja „Strefa na Zdrowie” będzie zlokalizowana w specjalnie zaprojektowanym namiocie, w 8 miastach Polski: Koszalinie, Sieradzu, Nowej Dębie, Starogardzie Gdańskim, Włocławku, Siedlcach, Legnicy i Białej Podlaskiej. To jak do tej pory najszersza oferta bezpłatnych badań dla polskich pacjentów.

W tym roku Polacy przebadani zostaną pod kątem:

kardiologicznym: badanie cholesterolu, glukozy, oraz jedyne w Polsce badanie wieku serca oraz konsultacje kardiologiczne
endokrynologicznym: badanie TSH, konsultacje endokrynologiczne
pulmonologicznym: badanie spirometryczne, konsultacje pulmonologa
okulistycznym: badania przesiewowe w kierunku jaskry: pomiar ciśnienia w gałce ocznej i badanie dna oka, konsultacje okulistyczne

Ideą trwającej już 5 lat akcji Polpharmy jest ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom w wieku powyżej 40 r. To także odpowiedź na długi czas oczekiwania w Polsce na wizytę u specjalisty. Zgodnie z danymi Barometru Fundacji WHC polscy pacjenci najdłużej czekają m.in.: do endokrynologa (10,3 mies.); kardiologa (3,2 mies.) i diabetologa (3 mies.).

Do tej pory w ramach akcji „Strefy na zdrowie” Polpharma przebadała ponad 16 tysięcy polskich pacjentów podczas 79 akcji bezpłatnych badań na terenie całej Polski.

Terminy akcji w 2018:

  • Koszalin 27 maja
  • Sieradz 2 czerwca
  • Nowa Dęba 17 czerwca
  • Włocławek 23 czerwca
  • Starogard Gdański 30 czerwca
  • Siedlce 2 września
  • Legnica 8 września
  • Biała Podlaska 28 września

W badaniach kardiologicznych do sprawdzenia stężenia cholesterolu i glukozy zostanie wykorzystany zaawansowany system CardioChek® PA. Szybkie testy są przeprowadzane z jednej kropli krwi pobranej z opuszka palca, dzięki temu badania stają się szybkie i mało uciążliwe dla pacjenta.

W dziedzinie endokrynologicznej do przeprowadzenia badania TSH zostanie wykorzystany nowoczesny Ilościowy Analizator TSH/PSH od firmy RedMed. Jest to system w którym do uzyskania wyników można użyć krwi kapilarnej pobranej z opuszka palca lub płatka ucha, jak i również świeżej krwi żylnej, a całość badania trwa zaledwie kilka minut.

Badanie TSH to oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi. Jest to podstawowe badanie sprawdzające prawidłowość funkcjonowania tarczycy.
U człowieka rolą Tyreotropiny (hormon tyreotropowy, TSH) jest regulowanie funkcji hormonalnych tarczycy, jej obecność powoduje zwiększenie masy tarczycy, zwiększenie przepływu krwi przez ten narząd oraz nasilenie produkcji i wydzielania hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotyroniny.

Akcja „Strefa na Zdrowie” odbyła się 27 maja w Koszalinie, była to pierwsza z ośmiu zaplanowanych na ten rok.

Tego dnia odbywały się Dni Koszalina 2018 w trakcie których dopisała ładna pogoda. Oprócz akcji bezpłatnych badań „Strefa na Zdrowie”, obywał się też Festiwal Smaków Food Trucków oraz Bieg Wenedów.

Specjalny namiot akcji „Strefa na Zdrowie”

Namiot „Strefa na Zdrowie” odwiedziło dużo osób chcących sprawdzić swój stan zdrowia. Warto zwrócić uwagę, że największym zainteresowanie cieszyło się badanie wskaźnika TSH, które było wykonywane na pierwszych w Polsce przenośnych aparatach POC przeznaczonych do tego celu.

Chętne osoby do bezpłatnego badania w namiocie „Strefa na Zdrowie”

Tą akcję należy zaliczyć do udanych, ponieważ wykryto wiele osób z za wysokim lub za niskim poziomem TSH, które wymagają dalszej diagnozy i u których należy już rozpocząć terapię.

„Strefa na Zdrowie” Badanie TSH przenośnym analizatorem POC

2 czerwca w Sieradzu odbyła się kolejna odsłona akcji „Strefa na Zdrowie”.

Do namiotu w którym odbywały się darmowe badania medyczne przyszło wiele osób chętnych sprawdzić swój stan zdrowia.

Namiot akcji „Strefa na Zdrowie” w Sieradzu

Badania odbywały się na przenośnych analizatorach POC które umożliwiły szybkie uzyskanie wyników mi.in. TSH, cholesterolu i cukrzycy.

cardiochek.pl - Laboratorium w dłoni. Cholesterol, HDL, ketony, trójglicerydy i glukoza Oficjalna strona systemu